Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Na co należy zwrócić uwagę przy rozwiązywaniu umowy?

Chciałbym zwolnić się z pracy. Od czego powinienem zacząć? Jak napisać wypowiedzenie dla pracodawcy? Na jakie rzeczy należy zwrócić szczególną uwagę?

Już sama umowa, którą podpisały strony czynności prawnej, powinna posiadać w swojej konstrukcji sposoby jej rozwiązania. Należałoby się więc odwołać do przepisu artykułu, który o rozwiązaniu tym stanowi. Jeżeli umowa nie zawiera okresów jej wypowiedzenia, decydują o tym przepisy kodeksu pracy.

Kodeks pracy określa okres nawiązania z pracodawcą stosunku pracy i czas, kiedy stosunek ten ustaje. Tym samym kodeks pracy powołuje okres rozwiązania umowy o prace, jako niezbędny okres pozostawanie jeszcze w stosunku pracy. Jeżeli umowa nie zawiera okresu rozwiązania umowy o pracę, albo nie zawiera wzmianki, co do jej charakteru (na czas określony nie określony, na okres próbny) wówczas z samego założenia umowa z pracodawcą jest wadliwa i podlega zaskarżeniu z przepisów kodeksu pracy.

Rozwiązując umowę o pracę należy zwrócić uwagę na:

  • okres jej zawarcia oraz na sposób jej rozwiązania;
  • sankcje grożące za zerwanie umowy;
  • inne przepisy szczególne wynikające z samej umowy, a dotyczące np. płacy pracownika na okresie wypowiedzenia i czasu jego pracy (chociaż być nie powinny to jednak w praktyce znajdują często miejsce w konstrukcjach umowy).

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.M

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Podstawa prawna

: Art 32 – 43 Ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.