Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nietypowe formy czasu pracy cz. II

Równoważny czas pracy przy ochronie mienia

Jeżeli pracodawca zatrudnia przy pilnowaniu mienia i ochronie osób, to może zastosować do tych pracowników system równoważnego czasu pracy i w ramach niego przedłużyć dobowy wymiar czasu pracy nawet do 24 godzin w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza miesiąca. Na takich samych zasadach pracodawca ma prawo zatrudnić pracowników zakładowych straży pożarnych oraz zakładowych służb ratowniczych. Wprawdzie dla tych wszystkich pracowników okres rozliczeniowy nie powinien przekraczać miesiąca, to jednak w uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużony do 3 miesięcy, a przy pracach uzależnionych od pory roku lub od warunków atmosferycznych  nawet do 4 miesięcy.

Bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w systemie przedłużonego dobowego wymiaru czasu, pracownik ma prawo do odpoczynku przez okres odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin. Dodatkowo w każdym tygodniu pracy pracownik ma prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który obejmuje 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Zatrudnianie przy dozorze urządzeń

Pracodawca może także zastosować równoważny system czasu pracy w przypadku pracowników zatrudnionych przy pracach polegających na dozorze urządzeń bądź związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy. W ramach sprawowanego dozoru pracownik ma obowiązek stale obserwować i kontrolować, czy urządzenia techniczne funkcjonują w sposób właściwy. Musi też podejmować określone czynności mające spowodować, aby funkcjonowały one w sposób właściwy. Powinien więc zabezpieczyć urządzenie w razie wystąpienia awarii, może też wykonywać drobne naprawy, ale nie ma obowiązku wykonywać napraw bieżących. Z kolei w ramach pogotowia pracy, pracownik powinien pozostawać w stanie pełnej gotowości, aby w razie potrzeby wykonał pewną konkretną pracę. W tych przypadkach pracodawca może przedłużyć dobowy wymiaru czasu pracy do 16 godzin w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym miesiąca. Bezpośrednio po każdym okresie świadczenia pracy w taki sposób, w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, pracownik ma prawo do odpoczynku. Czas przeznaczony na odpoczynek powinien odpowiadać co najmniej liczbie przepracowanych godzin.

Oprócz odpoczynku w tym wymiarze pracownikowi przysługuje jeszcze dodatkowo w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który obejmuje co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.