Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowy sposób zatrudnienia

Jednolity kontrakt zamiast umów cywilno-prawnych. Platforma Obywatelska proponuje nowy sposób zatrudnienia, który będzie dawał więcej praw pracownikom i nakładał mniejsze obciążenia na pracodawców. Pomysł PO jest związany z prezentowanym wcześniej projektem nowego systemu opodatkowania.

Rzeczniczka kampanii wyborczej PO Joanna Mucha tłumaczy, że jednolity kontrakt przyniesie pracownikowi większe zarobki i ubezpieczenie zdrowotne. „Pracodawcy nie będzie się opłacało zatrudniać na fikcyjnej umowie cywilno-prawnej swojego pracownika, jeśli zatrudnienie na jednolitym kontrakcie będzie się wiązało z bardzo niską daniną publiczną, z bardzo niskim podatkiem płaconym od tego jednolitego kontraktu” – powiedziała Joanna Mucha.

Poseł PO Marcin Święcicki podkreślił, że obecnie pracodawcy stają przed trudnym wyborem i trzeba to zmienić. Tłumaczył, że często muszą wybierać, czy zatrudnić na umowę zlecenie i nie płacić składek na ZUS czy wybrać droższą umowę o pracę. „Wprowadzając jednolitą daninę, podatek dziesięcioprocentowy dla najniżej zarabiających, zwalniamy pracodawcę z wszystkich płatności. Jest tylko jedna opłata od pracodawcy i pracownika dziesięć procent” – tłumaczył Marcin Święcicki.

Politycy PO tłumaczyli, że na podstawie umów cywilno-prawnych pracują na ogół osoby ubogie i w takim przypadku składki zdrowotne za pracownika opłaci państwo. Dlatego według Platformy Obywatelskiej, takie rozwiązanie pozwoliłoby wielu pracownikom wyjść z szarej strefy, a Polakom mieszkającym i pracującym za granicą podjąć decyzję o powrocie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M.Pieśniewski/dabr

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.