Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Obniżenie wynagrodzenia z umowy zlecenia

Pracowałam w firmie na umowę zlecenie przez 3 miesiące. W ostatnim miesiącu szef na tydzień zamknął firmę z powodu przeprowadzki w inne miejsce. Za miesiąc, w którym nie pracowałam ów tydzień, dostałam pomniejszone wynagrodzenie. Zleceniodawca twierdzi, że moje wynagrodzenie zostało pomniejszone o te dni, w które nie pracowałam. Czy miał rację?

Istnieje taka możliwość, że zleceniodawca obniży w określonych sytuacjach wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Może to nastąpić na podstawie zapisów zawartej już umowy lub na podstawie regulacji ogólnych Kodeksu cywilnego.

Wynagrodzenie z umowy zlecenie może zostać określone kwotowo lub stawką za godzinę pracy. W przypadku określenia wynagrodzenia stawką godzinową łatwiej jest określić wysokość wynagrodzenia i przepracowanych godzin. Tym samym, jeżeli zamknięto firmę z powodu przeprowadzki i nie było możliwości świadczenia zlecenia wówczas pracodawca może za ten okres obniżyć wynagrodzenie o ile tak stanowi umowa lub przepisy prawa.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 735 k.c. domniema się, że za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Gdyby wykonanie zlecenia stało się niemożliwe z przyczyn niezależnych od obu stron, przyjmującemu należy się co najmniej zwrot wydatków i nakładów poczynionych w celu należytego wykonania zlecenia (art. 742 k.c. ).

Tym samym co do zasady w pierwszej kolejności należałoby mieć na uwadze zapisy samej umowy zlecenia co do określenia wynagrodzenia i jego ewentualnego obniżenia a dopiero później regulacje ustawowe.

Kancelaria INITIUM Krzysztof Biernacki

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 Nr 0, poz. 121).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.