Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od dotacji na założenie firmy nie zapłacimy podatku

Dobre wieści dla osób bezrobotnych, które uzyskały dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Bezrobotni korzystający z finansowego wsparcia z Urzędu Pracy na założenie firmy nie muszą od otrzymanych pieniędzy płacić podatku. Pozyskanego kapitału z PUP nie trzeba również wykazywać w rocznym  rozliczeniu podatkowym.

„Wolne od podatku są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W 2008 roku starosta ze środków Funduszu Pracy mógł przyznać bezrobotnemu jednorazowo m.in. środki na podjęcie działalności, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 5-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia. „ – informuje „Gazeta prawna”.

„Oznacza to, że pieniądze przyznane w ramach tego przepisu są nieopodatkowane. Bezrobotny przedsiębiorca nie będzie uwzględniał tego przychodu w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L, które powinien złożyć z tytułu prowadzonej w 2008 roku firmy.” – pisze „Gazeta prawna”.

Informacja o tym, że dotacje przyznawane bezrobotnym przez Powiatowe Urzędów Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie są opodatkowane to niewątpliwie istotna wiadomość dla wszystkich beneficjentów tego wsparcia. Przypomnijmy, że od tego roku wysokość przyznawanej dotacji może wynieść nawet 18 tys. zł.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Dopłata z urzędu pracy nie jest opodatkowana”, autorstwa Bogdana Świądera

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.