Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Opodatkowanie transportu osób

Regularny transport

Świadczenie stałych, regularnych usług przewozu osób na terytorium innego państwa członkowskiego, a także na terytorium Polski, jeżeli usługę świadczy podatnik z innego państwa – nakłada obowiązek rejestracji i rozliczania podatku VAT na terytorium kraju, przez który przebiega transport. Znajomość lokalnych przepisów danego państwa może się okazać w takiej sytuacji bardzo przydatna.

Państwo członkowskie, w którym świadczona jest usługa transportowa, zobowiązuje podatników do zarejestrowania się dla potrzeb VAT. Istnieje jednak możliwość ustanowienia w danym państwie przedstawiciela podatkowego, który przejmie obowiązki związane z rozliczaniem i zapłatą podatku. Najczęściej jednak podatnicy sami dokonują rozliczeń z fiskusem.

Polscy podatnicy świadczący usługi przewozu osób w Niemczech mają obowiązek dokonania w urzędzie skarbowym zgłoszenia o przewidywanej wysokości obrotów z tytułu przewozów na terytorium Niemiec w bieżącym roku kalendarzowym, na formularzu Ust 1TU (Voranmeldung). Po dokonaniu zgłoszenia niemiecki urząd wydaje zaświadczenie na formularzu Ust 1TV o zaewidencjonowaniu podatnika dla celów podatku VAT. Zaświadczenie to jest wydawane odrębnie dla każdego autobusu, który będzie używany do przewozu osób. Przewoźnik powinien pamiętać, że wystawiony przez niemiecki urząd dokument musi zawsze znajdować się w pojeździe podczas przewozu przez Niemcy.

Urząd celny w przypadku nieokazania zaświadczenia, o którym mowa powyżej, ma prawo zażądać od przewoźnika uiszczenia kaucji w wysokości szacowanego podatku należnego z tytułu świadczonej usługi. Wpłacone zabezpieczenie zostanie wówczas zaliczone na poczet rocznego zeznania podatkowego. Przewoźnicy, którzy nie przedłożą w obowiązującym terminie zaświadczenia lub zrobią to z opóźnieniem, mogą zostać ukarani, i to niestety dość dotkliwie. Kara pieniężna może wynosić nawet 5.000 euro. Polscy podatnicy składają w niemieckim urzędzie deklarację wstępną, w której sami obliczają podatek, najpóźniej 10. dnia licząc od końca każdego okresu rozliczeniowego. Zasadniczo okresem rozliczeniowym jest kwartał. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy za poprzedni rok kalendarzowy podatek z tytułu świadczonych usług wyniósł więcej niż 6.136 euro. W takim przypadku, polska firma transportowa będzie musiała dokonywać rozliczeń co miesiąc.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.