Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Orzecznictwo: Spółki – Spółka cywilna

Refakturowanie usług a obowiązek sporządzenia dokumentacji przez podmioty powiązane

Naczelny Sąd Administracyjny, sygn. II FSK 1052/11

Potwierdzona fakturą odprzedaż na rzecz podmiotu powiązanego nabytej uprzednio usługi w obszarze unormowania art. 9a ust. 1 i art. 9a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi w istocie sprzedaż, świadczenie, usługi na rzecz podmiotu powiązanego. Okoliczność, że świadczenie usługi następuje w tytułu transakcji mającej postać odsprzedaży, udokumentowanej ponadto fakturami VAT, nie zwalnia od obowiązku sporządzenia dokumentacji z art. 9a ust. 1 updop, jeżeli spełniona została przesłanka z art. 9a ust. 2 pkt 2 updop.

Kontrola

Postanowienie SN – III KKO 2/98

Między organem administracji publicznej a Naczelnym Sądem Administracyjnym nie powstaje spór o właściwość w rozumieniu art. 190 i 192 KPA.

Kolegium Kompetencyjne przy Sądzie Najwyższym, po rozpoznaniu w dniu 18 września 1998 r. na rozprawie sprawy z wniosku Przedsiębiorstwa Produkcyjno- Handlowego ,,K.” spółka cywilna Bogumiły S. i Waldemara S. o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej a Naczelnym Sądem Administracyjnym-Ośrodkiem Zamiejscowym w Białymstoku w sprawie od- wołania od wyników kontroli inspektora kontroli skarbowej.

Zwrot podatku od towarów i usług

I FSK 148/08 – Wyrok NSA

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 26 września 2007 sygn. akt I SA/Kr 1486/06 w sprawie ze skargi W.B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 11 lipca 2006 r. nr […] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania dotyczącego zwrotu podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie , 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz W.B. kwotę 352 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt dwa złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Rozwiązanie spółki bądź wypowiedzenia udziału

Wyrok z dnia 22 lipca 1999 r., Sąd Apelacyjny w Białymstoku, I ACa 197/99

Wspólnik spółki cywilnej w przypadku zaistnienia ważnych powodów jest uprawniony do wyboru prawa, z którego skorzysta – żądania rozwiązania spółki bądź wypowiedzenia udziału, natomiast rzeczą sądu jest ocena, czy w sytuacji, gdy wspólnik żąda rozwiązania spółki zaspokojenie jego żądań nie jest w okolicznościach sprawy nadużyciem prawa podmiotowego.

Likwidacja majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej

Postanowienie z dnia 18 kwietnia 2007 r. Sąd Najwyższy V CSK 54/07

Skoro sprawy dotyczące likwidacji majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej zostały na podstawie art. 875 § 1 w związku z art. 617 i nast. k.p.c. przekazane do postępowania nieprocesowego, to art. 4791 § 2 pkt 1 k.p.c. nie ma do nich zastosowania. Jeśli majątek spółki nie wystarcza na pokrycie zobowiązań wobec podmiotów zewnętrznych, to spłacone kosztem majątków osobistych długi stają się majątkiem pasywnym spółki, a w istocie startami, w których z mocy art. 867 § 1 k.c. uczestniczą wszyscy wspólnicy. Brzmienie art. 867 § 1 zd. 1 k.c. nie sprzeciwia się stanowisku, że w takich warunkach podziałowi podlegają także same tylko spłacone długi spółki.

Statut

Wyrok z dnia 7 grudnia 2007 r. Sąd Najwyższy III CSK 195/07

Statut spółki akcyjnej określa funkcjonowanie spółki akcyjnej i w związku z tym reguluje strukturę organizacyjną takiej osoby prawnej oraz określa kompetencję osób wchodzących w skład organów spółki, jak również prawa i obowiązki akcjonariuszy wobec spółki i spółki wobec akcjonariuszy. Tylko do tego typu postanowień statutu należy stosować przepisy art. 304 § 3 i 4, które służą ocenie tego jak daleko sięga swoboda w ustalaniu treści statutu.

Spłata udziałów wspólnika spółki cywilnej

WSA w Rzeszowie w wyroku z 24 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Rz 958/09

Przysługujący występującemu ze spółki wspólnikowi udział w zyskach podlega opodatkowaniu PIT, o ile przychód ten nie był wcześniej opodatkowany w wyniku rocznych rozliczeń przychodu.

Zlikwidowana spółka cywilna

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 536/09, niepublikowany.

Zlikwidowana spółka cywilna i jej wspólnicy zachowują status prawnopodatkowy w VAT. Dlatego mimo utraty bytu prawnego, spółka cywilna ma prawo do zwrotu różnicy podatku. Prawo to ze względu na formalną likwidację spółki cywilnej realizowane jest przez jej byłych wspólników.

Charakterystyka spółki

Wyrok z dnia 9 października 2008 r., Sąd Apelacyjny w Szczecinie, sygn. akt I ACa 754/07

Charakter sprawy ze stosunku spółki w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (Dz. U. Nr 33, poz. 175, sprost. Dz. U. Nr 41, poz. 229 ze zm.) i art. 4791 k.p.c. noszą tylko te postępowania, w których pod osąd poddany jest sam stosunek spółki. W odniesieniu do spółki cywilnej przepis ten stosowany być może zatem do sporów na tle konfliktów wewnętrznych pomiędzy wspólnikami. Nie dotyczy on natomiast w ogóle spraw pomiędzy wspólnikami spółki cywilnej, a osobami trzecimi. Zakres kompetencji sądu gospodarczego określają art. 1 i 2 ustawy, a nie art. 4791 k.p.c., którego znaczenie ogranicza się do oceny, w jakich sprawach sąd stosuje przepisy o postępowaniu odrębnym w sprawach gospodarczych.

Jak założyć

IV CSK 216/06 – Postanowienie SN z dnia 9.11.2006 r.

Zobowiązanie wspólników, że będą oni dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, należy pojmować jako jeden z zasadniczych elementów kształtujących właściwość (naturę) zobowiązania z umowy spółki. Nie można w umowie spółki postanowić, że wspólnik zajmujący się deficytowym rodzajem działalności będzie pozbawiony udziału w zyskach, bowiem taka umowa pozostawałaby nie tylko w sprzeczności z naturą spółki cywilnej, ale także z bezwzględnie obowiązującym przepisem prawa (art. 867 § 1 k.c.).

Odpowiedzialność wspólnika spółki cywilnej

Wyrok z dnia 11 października 2007 r., Sąd Apelacyjny w Katowicach, sygn. akt III AUa 1228/06

Nikły udział w spółce, podział czynności między udziałowcami i brak wiedzy o zaległościach składkowych a także uzgodnienia poczynione między wspólnikami – nie mają znaczenia dla ustalenia odpowiedzialności wspólnika spółki cywilnej za zobowiązania publicznoprawne wobec ZUS; mogą odnieść jedynie skutek inter partes.

Roszczenia byłych wspólników

Postanowienie z dnia 5 marca 2008 r., Sąd Najwyższy, sygn. akt V CSK 406/07

Nietrafna jest teza, że gdy ustaje stosunek spółki cywilnej wraz z nim wygasają jakiekolwiek roszczenia byłych wspólników dotyczące zysków z działalności gospodarczej, prowadzonej przez pozostałego wspólnika już po rozwiązaniu spółki, choćby z wykorzystaniem wspólnego majątku.

Kontrola zlikwidowanej spółki cywilnej

Wyrok z dnia 9 listopada 2005 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, III SA/Wa 2318/05

W świetle przepisów ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (tekst jedn. Dz. U. Nr 8, poz. 65) niedopuszczalne jest prowadzenie postępowania kontrolnego w stosunku do wspólników zlikwidowanej spółki cywilnej w zakresie podatku od towarów i usług należnego od spółki. Z postanowień art. 4 ww. ustawy nie można bowiem wywnioskować, iż osoby trzecie podlegają kontroli skarbowej; nie są one ani zobowiązanymi do świadczeń pieniężnych na rzecz Skarbu Państwa (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy), ani odpowiedzialnymi za rzetelne deklarowanie podstaw opodatkowania oraz prawidłowe obliczanie i wpłacanie podatków (art. 2 ust. 1 pkt 1). Zważywszy, że podmiotem, w odniesieniu do którego prowadzi się kontrolę podatkową, nakłada prawa i obowiązki, do którego kieruje się orzeczenie określone w art. 24 cyt. ustawy jest wyłącznie kontrolowany, stwierdzić należy, iż osoby trzecie z tytułu odpowiedzialności za zaległości podatkowe podatnika kontrolowanymi być nie mogą.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.