Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Orzecznictwo: Spółki – Spółka komandytowa

Subsydiarność odpowiedzialności wspólników

Wyrok z dnia 26 października 2004 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku I ACa 327/04

Subsydiarność odpowiedzialności wspólników spółki komandytowej art. 31 § 1 ksh w zw. z art. 103 ksh rzutuje nie na powinność świadczenia przez wspólników, ale na kolejność zaspokojenia wierzyciela z określonych mas majątkowych.

Środki pieniężne

Wyrok z dnia 10 stycznia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach I SA/Gl 188/07

W świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 i 9 i art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), środki pieniężne przekształconej w spółkę komandytową spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią dochód (przychód) z kapitałów pieniężnych. Wspólnicy spółki są zatem zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot zysku. Naliczenie, pobór i odprowadzenie podatku dochodowego z tego tytułu ciąży na spółce, będącej w myśl obowiązujących przepisów płatnikiem podatku dochodowego.

Wspólnicy

Postanowienie z dnia 19 grudnia 2007 r. Sąd Najwyższy V CSK 343/07

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Ireneusza K. przeciwko Małgorzacie K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 grudnia 2007 r. skargi kasacyjnej strony powodowej od postanowienia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 31 stycznia 2007 r.

uchylił zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2006 r. i pozostawił temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania zażaleniowego i kasacyjnego.

Niepodzielone zyski

Pismo z dnia 12 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik PB1 415/124B/05/EB

W momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową niepodzielone zyski spółki z o.o. przechodzą na wspólników spółki komandytowej, a więc są postawione do ich dyspozycji. Stanowią one w dacie przekształcenia faktycznie uzyskany dochód z tytułu udziału w zyskach spółki z o.o. podlegający opodatkowaniu stosownie do postanowień art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Płatnikiem tego podatku, w myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy, jest spółka komandytowa.

Podatek od spadków i darowizn

Wyrok z dnia 12 lutego 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie III SA/Wa 2280/08

Art. 9 ust. 1 ustawy z 1983 r. o podatku od spadków i darowizn używa pojęcia osoby w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego oraz przepisów k.s.h. Gdyby pojęcie „osoby'” w rozumieniu art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy „rozciągać” na spółki osobowe, w tym na spółkę komandytową, w celu nałożenia podatku na takie darowizny, to praktyka taka stanowić będzie rażące odstępstwo od nakładania podatków tylko na przedmiot opodatkowania ściśle określony w ustawie i stanowić będzie naruszenie art. 217 Konstytucji. Przepisy podatkowe wyraźnie odróżniają osoby prawne od innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, wobec czego, na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn, należy dokonać takiego samego rozróżnienia.

Przedmiot działalności spółki a źródło przychodu przy sprzedaży akcji

Naczelny Sąd Administracyjny, sygn. akt II FSK 1364/11, 6 marca 2013 r.

„Przychody wspólnika z udziału w niemającej osobowości prawnej spółce prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarcza uznaje się, na podstawie art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że nie mogą być one zaliczone do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy. Jeżeli jednak spółka taka uzyskuje przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jest w realizacji określonego w umowie spółki przedmiotu jej działalności, przychody te stanowią dla jej wspólnika przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej; nie dotyczy to jednak przychodów z takiego odpłatnego zbycia uzyskanych przy okazji prowadzenia przez spółkę działalności, której przedmiot jest inny.”

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej a przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych

Naczelny Sąd Administracyjny, sygn. akt II FSK 210/11, 5 wrzesień 2012

Wartość udziału w spółce komandytowej, jako spółce osobowej, nie jest ceną wniesionego wkładu, albo też kwotą należną z tytułu wniesionego wkładu, jest bowiem przekształceniem wkładu w udział, z tytułu którego wspólnik uczestniczy w spółce. Gdyby wartość udziału objętego w spółce osobowej w zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego stanowić miała przychód, prawodawca uwzględniłby to w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które jednak o spółkach osobowych nie stanowi …

Wszyscy wspólnicy muszą spełniać warunki do amortyzacji

WSA w Rzeszowie, sygn. akt I SA/Rz 372/10, niepublikowany

Spółka komandytowa ma prawo do zastosowania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego tylko wtedy, gdy każdy z jej wspólników spełnia przesłanki pozytywne dla takiego odpisu. Spełnienie przez jednego przesłanek negatywnych, tzn. kontynuacja działalności gospodarczej, wyłącza prawo do odpisu amortyzacyjnego dla spółki, a co za tym idzie prawo pozostałych do zaliczenia kosztów tej amortyzacji do kosztów uzyskania przychodów.

Aport znaku towarowego do spółki osobowej nie podlega PIT

Wyrok WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 62/10, nieprawomocny

Wniesienie przez osobę fizyczną aportem znaku towarowego do spółki komandytowej w zamian za udział w przyszłych zyskach tej spółki nie stanowi przychodu tej osoby.

Zwolnienie z VAT dla aportu sprzeczne z regułami unijnymi

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 13 października 2009 r. (I SA/Po 464/09)

Podatnik nie ma obowiązku korekty podatku naliczonego odliczonego z tytułu ulepszeń nieruchomości wnoszonej następnie aportem do spółki komandytowej, skoro wniesienie aportu przed 1 grudnia 2008 r., wbrew przepisom ustawy o VAT przewidującym zwolnienie, powinno być według regulacji unijnych opodatkowane.

Znowu złamaliśmy unijne przepisy

Wyrok WSA w Krakowie z 22 października 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 813/09.

Polska nie miała prawa pobierać podatku od aportów do spółek w postaci przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części.

Odrębny podmiot prawa

II SA 189/99 – Wyrok NSA

Spółka komandytowa występuje w obrocie gospodarczym jako odrębny podmiot prawa i to nie tylko w stosunkach z osobami trzecimi, ale również w stosunkach z jej wspólnikami.

Przekształcenie

Wyrok z dnia 17 lutego 2000 r. Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Krakowie I SA/Kr 206/98

Co do zasady przepisy nie przewidują następstwa prawnego w przypadku utraty bytu prawnego przez spółkę cywilną. Od 1 stycznia 1998 r. wyjątek od tej zasady dotyczy przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną oraz przedsiębiorstwo podmiotu gospodarczego (a więc i spółki cywilnej) w spółkę komandytową.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.