Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Orzecznictwo: Spółki – Spółka komandytowo-akcyjna

Moment uzyskania przez akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej przychodu oraz związanego z tym obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, I SA/Gl 1238/12

„Łączenie w SKA funkcji akcjonariusza i komplementariusza nie modyfikuje obowiązku podatkowego akcjonariusza, który z tytułu otrzymanej dywidendy rozlicza się na zasadach określonych w art. 14 ust. 1 i ust, 1i oraz art. 44 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc, że jako podatnik ma obowiązek odprowadzenia zaliczki na PIT dopiero w dacie powstania przychodu, za którą na podstawie art. 14 ust. 1i ustawy należy uznać datę wypłaty dywidendy.”

NSA: Podatek od dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 maja 2013 r., sygn. II FPS 6/12

Przychód (dochód) osoby fizycznej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W świetle art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy osoba fizyczna, będąca akcjonariuszem SKA, ma jako podatnik obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero w dacie powstania przychodu, którą w myśl art. 14 ust. 1i tej ustawy jest dzień wypłaty dywidendy …

Źródło przychodu osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo – akcyjnej

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. II FSK 1070/10

Na tle updof wyróżniane są co najmniej cztery koncepcje opodatkowania osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo – akcyjnej z tytułu udziału w takiej spółce: (1) opodatkowanie akcjonariusza zryczałtowanym podatkiem od przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 updof), (2) opodatkowanie akcjonariusza na zasadach ogólnych, tj. z tytułu przychodu z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 i art. 27 ust. 1 updof), 3) opodatkowanie akcjonariusza z tytułu przychodu/dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w momencie faktycznego otrzymania dywidendy …

Opodatkowanie przychodu akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej będącego spółką kapitałową

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 styczeń 2012, sygn. II FSP 1/11

Przychód (dochód) spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu w dniu otrzymania dywidendy wypłaconej akcjonariuszom na podstawie uchwały walnego zgromadzenia …

Zyski i podatki

Wyrok z dnia 18 kwietnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie III SA/Wa 2170/07

Nie należy wywodzić z przepisów k.s.h. źródła powstania obowiązku podatkowego i zasad opodatkowania innych, niż te zawarte w ustawach podatkowych.

Ujęcie rachunkowe a podatkowe

Wyrok z dnia 18 kwietnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie III SA/Wa 2170/07

Należy rozdzielić znaczenie pojęcia dochodu używane w k.s.h. (np. w art. 126 k.s.h.), pojęcie dochodu do opodatkowania z ustawy z 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 7 u.p.d.o.p.) i pojęcie zaliczek (art. 25 u.p.d.o.p.), gdyż przepisy innych ustaw, w tym k.s.h., nie mogą modyfikować w sposób dorozumiany norm u.p.d.o.p., bez jednoznacznej regulacji tych kwestii. Czym innym jest ujęcie rachunkowe, a czym innym ujęcie podatkowe, które wskazuje na moment obliczania zaliczek.

Fundusz inwestycyjny

Wyrok z dnia 17 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku I SA/Bk 517/08

Wniesienie akcji i udziałów do funduszu inwestycyjnego zamkniętego w zamian za certyfikaty inwestycyjne jest równoznaczne z ich odpłatnym zbyciem, w konsekwencji, powstaje z tego tytułu przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.