Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Orzecznictwo: Spółki, Spółka z o.o. – Koszt podatkowy w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Koszt podatkowy w przypadku przekształcenia spółki osobowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Sąd orzekający: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie

Data orzeczenia: 07 sierpień 2012

Sygnatura: I SA/Rz 550/12

Teza:

…Skoro w przedstawionych zdarzeniach przyszłych cały kapitał spółki jawnej (wszystkie udziały kapitałowe wszystkich wspólników, czyli „tworzące” te udziały akcje spółki „A”) zostaną przeniesione jako kapitał zakładowy przekształconej spółki z o.o., to przyjąć należy, że w tym przebiegu zdarzeń kosztem objęcia udziałów w spółce jawnej, zmieniającej następnie formę organizacyjnoprawną, pozostaje wartość nominalna akcji spółki „A”, bo za te akcje wspólnicy, tworząc spółkę jawną, otrzymali w niej udziały; te właśnie akcje stanowiły więc zapłatę za otrzymane udziały.


Komentarz:

Zgodnie z przedstawionym przez wnioskodawców opisem zdarzeń przyszłych, każdy z nich zamierzał utworzyć spółkę osobową i wnieść do niej, tytułem wkładu, swoje akcje lub ich część. Następnie utworzona w ten sposób spółka jawna miała być przekształcona w spółkę kapitałową, która przejęłaby cały majątek spółki osobowej, a następnie wnioskodawca dokonałby zbycia swoich udziałów w przekształconej spółce kapitałowej. Sporną kwestią w tym temacie stał się sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodu przy zbywaniu udziałów, tj. czy będzie to wartość nominalna tych udziałów, czy też ich wartość „historyczna”.

Według generalnej zasady z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jeżeli objęcie udziałów w spółce osobowej nastąpiłoby w formie pieniężnej wówczas zastosowanie znalazłby art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Niemniej jednak w opisanym przypadku należy zwrócić uwagę, że po utworzeniu spółki osobowej wnioskodawcy wnieśli do niej swoje udziały ze spółki akcyjnej w drodze aportu. W przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny zastosowanie znajdzie zatem art. 22 ust. 1f ustawy o PIT. Zgodnie bowiem z przedstawionym opisem, wnioskodawcy na utworzenie spółki jawnej (lub innej osobowej) zamierzają przeznaczyć akcje spółki akcyjnej, a następnie ta spółka jawna, na skutek przekształcenia, stałaby się spółką z o.o. Takie przekształcenie (art. 551 § 1 Ksh) skutkuje przejściem wszystkich praw i obowiązków ze spółki przekształcanej na spółkę przekształconą (art. 553 § 1 Ksh). Reguluje to art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Uwzględniając powyższe regulacje zauważyć należy, że skoro kapitał spółki jawnej stanowiły akcje spółki akcyjnej „A” i to one w tej spółce – czyli spółce jawnej – były przedmiotem udziału wspólników, to po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o., także te same akcje stały się kapitałem zakładowym tej spółki z o.o. i przedmiotem udziałów jej wspólników. W konsekwencji zachowując zasadę sukcesji generalnej należy uznać, że kosztem uzyskania przychodu ze zbycia udziałów w spółce kapitałowej powstałej z przekształcenia spółki osobowej będzie wartość nominalna objętych udziałów w tej spółce osobowej.

W ocenie Sądu Brak jest podstaw do ustalenia innej wartości akcji niż wartość nominalna. Skoro w przedstawionych zdarzeniach przyszłych cały kapitał spółki jawnej zostanie przeniesiony jako kapitał zakładowy przekształconej spółki z o.o., to przyjąć należy, że w tym przebiegu zdarzeń kosztem objęcia udziałów w spółce jawnej, zmieniającej następnie formę organizacyjno-prawną, pozostaje wartość nominalna akcji spółki „A”, bo za te akcje wspólnicy tworząc spółkę jawną otrzymali w niej udziały. Brak jest podstaw prawnych do przyjmowania zmiany tej wartości, z uwagi na fakt, że zmiana wartości nominalnej akcji spółki „A” mogłaby być dokonana przez władze tej spółki, a jeśli za te akcje objęte zostały udziały w spółce jawnej to pozostają one kosztami ich nabycia przy ich zbyciu.



Anna Kaźmierczak,
Kancelaria Initium Krzysztof Biernacki

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.