Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Po 57 latach przestali produkować samochód, który zmotoryzował Indie

Pod koniec maja w Indiach zakończono produkcję Hindustana Ambassadora – samochodu produkowanego od 57 lat, praktycznie bez zmian konstrukcyjnych. W historii motoryzacji było jeszcze kilka tak długo produkowanych pojazdów.

W Indiach bez wątpienia zakończyła się pewna era – podjęto bowiem decyzję o zakończeniu produkcji Hindustana Ambassadora. Produkcję tego samochodu rozpoczęto w 1957 roku, czyli zaledwie 10 lat po zakończeniu brytyjskiego władania Półwyspem.

Ambassador był zbudowany na podstawie brytyjskiego Morrisa Oxford serii III, którego produkcję, dla odmiany, zakończono zaledwie 3 lata po wejściu na rynek, gdyż został zastąpiony przez serię IV. Bez wątpienia Hindustan Ambassador zmotoryzował całe Indie, będąc najczęściej wykorzystywany jako taksówka lub samochód rządowy.

Mimo pozostawania symbolem władzy i dobrobytu nie był w stanie przetrwać rywalizacji z nowszymi produktami – ze względu na archaiczną budowę i wysokie zużycie paliwa nie pasował klasie średniej. Klienci byli więc coraz częściej wabieni przez tańsze samochody z importu. Przez to sprzedaż spadała aż do poziomu 2 tys. egzemplarzy rocznie – dalsza produkcja samochodu stała się nieopłacalna.

Historia zna więcej samochodów produkowanych przez długie lata. Popularny Volkswagen „Garbus” był produkowany w sumie przez 65 lat, aż w 2003 roku w meksykańskim Puebla z taśmy zjechał ostatni egzemplarz kultowego auta. Francuzi produkowali Citroena 2CV przez ponad 40 lat, a w Polsce Fiat 126p był nieprzerwanie wytwarzany przez 27 lat.

/ml

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.