Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Podatki bezpośrednie

Podatki bezpośrednie można podzielić na:

  • podatek dochodowy od osób fizycznych
  • podatek dochodowy od osób prawnych
  • podatki majątkowe

Podatek dochodowy o osób fizycznych

Pierwszy z nich, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych wprowadzony został razem z ustawą Sejmu z dnia 26 lipca 1991 roku. Jednakże corocznie wprowadzane są poprawki do tej ustawy i z tego powodu lepiej sprawdzić, czy posiadana przez nas wersja jest tą prawidłową.

Według ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych zobowiązane są odprowadzać na rzecz państwa wszystkie osoby fizyczne zamieszkujące stale na polskim terytorium. Dlatego też podatek ten zobowiązani są zapłacić zarówno osoby zatrudnione przez innych, jak i ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą na własny rachunek.

Podmiotem opodatkowania jest indywidualna osoba fizyczna. Istnieje także możliwość łącznego opodatkowania małżonków, którzy nie posiadają rozdzielności majątkowej potwierdzonej notarialnie. W każdym z przypadków podatek ten obliczany jest od sumy wszystkich dochodów. Wszystkich, to znaczy nawet tych pochodzących z zupełnie różnych źródeł. Dochody te podlegają kumulacji, czyli sumowaniu (z kilkoma wyjątkami określonymi w ustawie), jednakże dopiero od tej sumy pomniejszonej o szereg pozycji zaznaczonych w ustawie (jak darowizny czy składki na ubezpieczenie społeczne) naliczany jest należny podatek. Obliczona w ten sposób kwota nazywana jest podstawą opodatkowania i od niej obliczana jest wartość podatku poprzez zastosowanie skali podatku dochodowego.

Dla przypomnienia – dochodem określana jest różnica między osiąganymi w danym roku z różnych źródeł przychodami a kosztami ich uzyskania. W rzeczywistości wygląda to tak, że: podstawowym źródłem przychodów osób prowadzących działalność gospodarczą jest różnica, jaką uzyskują oni między kwotą ze sprzedaży wyrobów, usług i towarów a kosztami działalności.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek samodzielnie obliczają i odprowadzają zaliczki do właściwego urzędu skarbowego. Po zakończonym roku następuje rozliczenie roczne dokonywane przez podatnika. W przypadku zatrudnionych u kogoś osób te czynności wykonuje za nich pracodawca.

Podatek dochodowy od osób prawnych

Drugi z podatków bezpośrednich dotyczy osób prawnych, które mają obowiązek taki podatek uiszczać. Podatek dochodowy od osób prawnych wynosi obecnie 30% podstawy opodatkowania. Jeżeli koszty poniesione przez podmiot gospodarczy w określonym roku były wyższe od osiągniętych przychodów, to działalność gospodarcza przyniosła stratę.

O wysokość straty poniesionej w jednym roku można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek roku z tych lat nie może przekroczyć 50% poniesionej straty.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych składają miesięczne deklaracje o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego (narastająco), a także wpłacają – do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni – na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podatnika zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób prawnych. Przy spełnieniu określonych w ustawie warunków możliwe jest składanie deklaracji co pół roku.

Podatek od majątku

Podatki majątkowe pobierane są od majątku nabywanego przez podatnika, dzieje się tak w przypadku spadku czy darowizny, pobierany jest również od niektórych składników majątku posiadanych przez podatnika, jak na przykład lasów, środków transportu, psów, budynków czy gruntów. Podatki majątkowe odprowadzane są do budżetów gminnych, zasilają one zatem nie budżet państwa, ale budżet gminy.

Niezbędnik: Progi podatkowe

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.