Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polacy masowo zakładają firmy

Trudna sytuacja na rynku pracy spowodowała, że Polacy zaczęli masowo zakładać firmy. W tym roku może ich powstać nawet 400 tys. – informuje „Gazeta wyborcza”. Na własny biznes stawiają przede wszystkim kobiety i młodzież, bo to oni mają największe problemy ze znalezieniem stałej pracy.

„W kraju mamy zarejestrowanych ponad 3,7 mln firm. A ostatnie kilka miesięcy to prawdziwa eksplozja przedsiębiorczości. Pięć lat temu, gdy wchodziliśmy do Unii, Polacy założyli 233 tys. firm. W tym roku, jak szacują największe organizacje pracodawców, powstanie ich niemal 400 tys. Kto idzie na swoje? Młodzież i kobiety, bo mają szczególne problemy ze znalezieniem stałej pracy” – pisze Gazeta Wyborcza.

”Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że ponad jedna piąta aktywnych zawodowo Polek prowadzi własne firmy. W większości z sukcesem. To jeden z najlepszych wyników w Unii. – Do zakładania własnych firm masowo biorą się też młodzi. Co piąty z nich nie ma skończonych 25 lat – mówi Barbara Grabowska, szefowa bydgoskiego pośredniaka” – informuje Gazeta Wyborcza.

Cieszy fakt, że młodzi Polacy nie załamują się trudnościami w znalezieniu pracy i decydują się na zakładanie firm. W podjęciu takiej decyzji pomagają między innymi dotacje z urzędów pracy gdzie na własny biznes można otrzymać nawet 19 tys. zł. Gratulacje należą się tym bardziej, że prowadzenie w biznesu w Polsce to niełatwa sprawa. Na 183 krajów objętych badaniem „Doing business 2010”  nasz kraj zajął 72 miejsce pod względem warunków prowadzenia własnego biznesu. Wyprzedziły nas między innymi takie kraje jak Rwanda, Białoruś czy Gruzja.

– 101 niezwykłych pomysłów na biznes

Więcej w „Gazecie wyborczej”, w artykule Leszka Kostrzewskiego, Piotra Miączyńskiego i Aleksandry Lewińskiej, pt. „Polacy uciekają na swoje”.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.