Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polska gospodarka w dobrej kondycji, ale reforma finansów publicznych niezbędna

2010-06-07 mf.gov.pl

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział szybkie przekazanie do konsultacji społecznych i międzyresortowych projektu ustawy dotyczącej tzw. reguły wydatkowej. Będzie ona kluczowym elementem planu reformy finansów publicznych – w przyszłości ograniczy wzrost wydatków publicznych.

Podczas sesji inauguracyjnej odbywającego się w dniach 31.05-2.06. 2010 r. w Katowicach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, minister Rostowski zapowiedział, że reguła wydatkowa narzuci na obecny i przyszłe rządy dyscyplinę wydatkową. – Będzie ona ograniczała wzrost wydatków niesztywnych i nowych sztywnych do poziomu inflacji plus 1 procent – powiedział minister i dodał, że reguła wzmocni bezpieczeństwo finansowe Polski. Zaznaczył jednak, że nie da się tego osiągnąć bez zmian ustawowych, do czego jest konieczna ścisła współpraca rządu i następnego prezydenta.

Zdaniem ministra stan polskiej gospodarki jest znacznie lepszy niż większości krajów europejskich. Polska ma trzeci najniższy w UE wzrost długu publicznego w relacji do PKB po Szwecji i Węgrzech, jeżeli odejmie się od wzrostu i długu środki składane w OFE. Złożyły się na to mniejsze wydatki budżetowe w 2009 r., oszczędny budżet na 2010 r. oraz program prywatyzacji i wzrost gospodarczy wyższy niż w innych krajach UE. – Był to oczywiście rok zielonej wyspy wzrostu i to powinien być dla nas wszystkich powód do dumy – ocenił minister i podkreślił: – Polska udowodniła, że najlepszą reakcją na kryzys jest zaufanie do mechanizmów rynkowych i walka z protekcjonizmem finansowym na arenie Unii Europejskiej.

Jednak, według Jacka Rostowskiego, Polsce niezbędne jest dalsze reformowanie finansów publicznych, zwłaszcza że możliwe są kolejne fale kryzysu gospodarczego na świecie. – Płonące Ateny są dobitnym dowodem – powiedział minister. W jego opinii w nadchodzącym 10-leciu tylko te kraje, które uporają się z nadmiernym deficytem, zapewnią sobie przewagę konkurencyjną i będą w stanie przyciągać inwestycje, gwarantujące rozwój społeczny i technologiczny. Temu właśnie ma służyć przygotowany przez rząd plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych.

W najważniejszej imprezie biznesowej w Europie Środkowej nt. wyzwań dla europejskiej gospodarki uczestniczy blisko 600 osób, wśród nich czołowi polscy i zagraniczni przedstawiciele świata polityki, gospodarki i nauki. Udział zapowiedzieli m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, szef zespołu doradców strategicznych premiera Michał Boni, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz b. prezydent Lech Wałęsa. Unię Europejską reprezentują przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, komisarz ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski oraz komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Patronat nad Kongresem objął przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.