Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polskie firmy w czołówce rankingu Technology Fast 50

Polskie firmy technologiczne zajęły pozycje liderów w dziesiątej edycji rankingu Technology Fast 50 przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. W rankingu wzięły udział firmy z 10 krajów regionu. W tegorocznym rankingu  dominują producenci oprogramowania. Firmy zakwalifikowane do rankingu  odnotowały średni wzrost  rzędu 933%, jednak w ubiegłym roku było to aż 1.271%.

W tegorocznym rankingu Technology Fast 50 pierwsze miejsce zdobyła firma Netmedia, operator portali internetowych takich jak ubezpieczenia.com, fundusze.com czy audyt.com, ze wskaźnikiem wzrostu 7.210%.  Tegoroczny ranking uwzględnił firmy pochodzące z Czech, Węgier, Polski, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii, Litwy i Estonii – w porównaniu z edycjami wcześniejszymi charakteryzuje go zatem największa różnorodność.

Dziewięć miejsc w rankingu zajęły polskie firmy, przy czym aż pięć z nich znajduje się w pierwszej piętnastce najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw Europy Środkowej. Najwyższe miejsca zajęły firmy: Netmedia, Kompan.pl oraz Sunrise System, które osiągnęły odpowiednio 7.210%, 2.411% i 2.364% wzrostu. Firmy uczestniczące w tegorocznym rankingu Fast 50 wykazały średni wzrost o 933%.

Dariusz Nachyła, Partner zarządzający działem Technologii, Mediów i Telekomunikacji Deloitte w Europie Środkowej, stwierdził:  – Choć wzrost pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm stracił nieco tempo – wyniósł 933% w porównaniu do 1.271% w poprzednim roku, w obecnie panujących warunkach gospodarczych musi być oceniany jako spory sukces”.

Ranking Technology Fast 50 to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej, oparty o wzrost ich przychodów w okresie pięciu lat. Przyjęcie firmy do rankingu wymaga spełnienia kilku kryteriów: roczne przychody muszą osiągać poziom co najmniej 50,000 EUR w każdym z pięciu lat objętych analizą (2004-2008), centrala firmy musi znajdować się w Europie Środkowej a firma musi opracowywać lub produkować własne technologie lub przeznaczać znaczne kwoty na  działalność badawczo-rozwojową. Ponadto w jej strukturze własnościowej nie może dominować partner strategiczny. Zwycięzców typuje się w oparciu o procentowy wzrost przychodów w okresie pięciu lat od 2004 do 2008. Ze szczegółowymi kryteriami można zapoznać się na stronie www.deloitte.com/fast50ce

 

– Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród prezesów firm dowodzą, że firmy stoją przed wyzwaniami zasadniczo odmiennymi od zeszłorocznych.  Najważniejszą sprawą jest obecnie osiągnięcie i utrzymanie rentowności, zarządzanie ryzykiem, zmiennością oraz pozyskanie kapitału – dodaje Dariusz Nachyła – Prognozy na najbliższych 12 miesięcy są generalnie pozytywne, ponieważ 76% respondentów wierzy lub głęboko wierzy, że nastąpi wzrost gospodarczy.

Wyniki rankingu Technology Fast 50 w Europie Środkowej:

Kategoria „wschodzących gwiazd” (Rising Stars)

W tej kategorii nominowane są „młode” firmy charakteryzujące się dużym potencjałem, ale zbyt krótko prowadzące działalność, by móc spełnić kryteria dotyczące wyników z pięciu lat. Aby zakwalifikować się do „wschodzących gwiazd” firma musi działać na rynku od trzech do pięciu lat, a jej przychody za każdy rok z ostatnich trzech lat muszą przekraczać 30,000 EUR. Pozostałe kryteria są takie same, jak w przypadku kategorii Technology Fast 50.

W kategorii „wschodzących gwiazd” pierwsze miejsce zajął chorwacki producent oprogramowania, firma Multicom, ze wskaźnikiem wzrostu 1.805%.  – Wszystkie dziesięć firm z kategorii „wschodzących gwiazd” działa w branży oprogramowania i internetu. Jest to sygnał, że nadchodzi czas dominacji tych branż w przyszłych edycjach naszego rankingu – komentuje Dariusz Nachyła.

Kategoria „Wielka Piątka”

W tej kategorii nagradzane są duże, szybko rozwijające się firmy, które w ostatnim pięcioleciu (2004-2008) odnotowały wyjątkowo wysoki wzrost. W stosunku do przychodów wygenerowanych w ostatnim, branym pod uwagę w rankingu, roku (2008) stosowane są surowsze kryteria: minimalny wymagany poziom wynosi 25 mln EUR.

W tej kategorii zwyciężyła polska firma Agito, która osiągnęła wzrost 1.744%. – Osiągnięcie tak wysokiego wyniku w tej kategorii zasługuje na podziw i dowodzi, że sektor technologiczny ma ciągle znaczący potencjał w Europie Środkowej – stwierdził Nachyła.

Źródło: Deloitte

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.