Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pozew do Sądu Pracy o wypłacenie ekwiwalentu/odszkodowania za nieuzasadnione zwolnienie

Zostałem zwolniony przez firmę ze stanowiska pełnomocnika zarządu ds. ochrony, bez żadnego uzasadnienia w dniu 13 kwietnia 2015 roku z klauzulą: zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia tj. od 13 kwietnia do 02 maja 2015 roku. Powyższa umowa została zawarta na czas określony z terminem zatrudnienia do 30 czerwca 2015 roku. Czy w związku z zatrudnieniem na w/w stanowisku kolejnej osoby z dniem 02 maja 2015 roku, mam podstawy do złożenia pozwu do Sądu Pracy o wypłacenie ekwiwalentu/odszkodowania za nieuzasadnione zwolnienie mnie z pracy i ubieganie się o ponowne przyjęcie do pracy na stanowisko pełnomocnika ds. ochrony?

Co do zasady umowy o pracę na czas określony nie można wypowiedzieć do końca okresu, na który została zawarta. Prawo przewiduje jednak możliwość rozwiązania umowy na czas określony jeśli został zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i powinna taka możliwość zostać zawarta w postanowieniach łączącej strony umowy o pracę. Z Pana streszczenia wnioskuję, iż w umowie przewidziano okres wypowiedzenia i wyniósł on 2 tygodnie (liczony ze skutkiem na koniec tygodnia przypadający w sobotę).

Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 2009 r. stwierdził, że pracodawca nie może według własnego jednostronnego i swobodnego uznania zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, czyli bez świadczenia pracy (II PK 202/08). Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy jest dopuszczalne tylko i wyłącznie na podstawie zgodnego porozumienia stron stosunku pracy.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia może odbyć się tylko i wyłącznie za zgodą pracownika. Tylko w takim przypadku można uniknąć nieporozumień i ewentualnych spraw sądowych.

Odnośnie problematyki uzasadnienia wypowiadanych umów, przepisy kodeksu pracy przewidują obligatoryjność w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony. W przypadku zaś umowy na czas określony, pracodawca nie musiał uzasadniać swojej decyzji/ W doktrynie podkreśla się jednak, że w przypadku przewidzianego okresu wypowiedzenia umowy na czas określony, mimo braku wyraźnej podstawy prawnej, pracodawca winien podawać uzasadnienie. Kwestię te podnosi jednak tylko ze względu na dobro pracodawcy, który musi przewidzieć, że wskazanie uzasadnienia, uchroni go przed roszczeniami pracownika, np. zarzutami o dyskryminację.

Moim zdaniem zatrudnienie na pana stanowisku innej osoby nie będzie podstawą do żądania odszkodowania i przywrócenie do pracy.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 30 § 4, art. 33 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.