Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Praca na umowę zlecenie a świadczenia dla kobiet w ciąży

Przez niecałe 5 lat byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę, następnie po dzień dzisiejszy już od prawie 3 lat pracuję na umowę zlecenie. Mam opłacane składki, ale umowy zlecenia są przedłużane na miesiąc góra dwa. Chciałabym zajść w ciążę i urodzić dziecko, ale sytuacja moja powoduje, że jako kobieta w ciąży nie będę miała przedłużonej umowy. Czy jeżeli udałoby mi się pracować np. do 5 miesiąca ciąży, a potem zgłosiłabym się do Urzędu pracy to zostanie mi przyznany zasiłek dla bezrobotnych, a potem jakikolwiek zasiłek macierzyński?

Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli:

1) nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz

2) w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni m.in.:

a) był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z zastrzeżeniem art. 104a-105; w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni,

b) wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą i osiągał z tego tytułu dochód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,

c) świadczył usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca, z zastrzeżeniem art. 104b ust. 2,

Zasiłek otrzymają osoby, które straciły zatrudnienie nie z własnej inicjatywy, a ponadto składki muszą być odprowadzane od minimalnego wynagrodzenia. W Pani przypadku trzeba wykazać fakt pracy przez okres 1 roku na podstawie jednego z powyższych tytułów w czasie 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji w urzędzie Zgodnie z ogólnymi zasadami zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne, nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, ani nie można ich do tego ubezpieczenia zgłosić. Obowiązkowo podlegają one tylko ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu. Osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych nie podlegają także ubezpieczeniu wypadkowemu.

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego zakończeniu – okres pobierania zasiłku dla matek zarejestrowanych jako bezrobotne ulega przedłużeniu o czas, przez który przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Jeżeli nabędzie Pani prawo do zasiłku dla bezrobotnych i urodzi dziecko w okresie pobierania prawa do zasiłku, który może trwać minimum przez okres 6 miesięcy wtedy zasiłek będzie Pani wypłacany przez okres trwania zasiłku macierzyńskiego.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 33 ust. 4 i Art. 71 ust. 1 pkt 2, Art. 73 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.