Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pracodawcy chcą przepisów przejściowych w noweli VAT

2010-10-05 Łukasz Piechowiak – Bankier.pl

PKPP Lewiatan postuluje o zmiany do projektu ustawy o VAT. Zdaniem związku pracodawców konieczne jest wprowadzenie przepisów przejściowych, które rozstrzygnęłyby kwestię, jaką stawkę VAT stosować w przypadku świadczeń rozliczanych na przełomie 2010/2011 oraz 2013/2014 roku.

Zdaniem pracodawców, przepisy przejściowe powinny wskazywać dokładnie, jaką stawkę należy stosować na przełomie lat 2010/2011 oraz 2013/2014 dla tych towarów i usług, które zostaną wydane już w roku obowiązywania nowych stawek VAT, ale obowiązek podatkowy powstał przed ich wprowadzeniem.

Ponadto ustawodawca winien wprowadzić do ustawy Prawo zamówień publicznych przepis umożliwiający proporcjonalne podwyższenie wartości kontraktów, które zawarto przed zmianą stawek VAT, ale będą realizowane w trakcie obowiązywania nowych.

Inne alternatywne rozwiązanie zaproponowane przez Radę Podatkową PKPP Lewiatan to przyjęcie przepisu przejściowego, który utrzymałby obecne stawki VAT dla tych kontraktów, które zostały zawarte przed zmianą w ustawie o VAT. Teoretycznie dzięki temu zostałaby zachowana zasada neutralności podatku, a przedsiębiorca nie byłby narażony na dodatkowe koszty przy dostawie lub świadczeniu usług.

Propozycje PKPP Lewiatan są potrzebne. Po pierwsze zmiany pozwoliłyby na rozwianie ewentualnych wątpliwości interpretacyjnych, a po drugie byłyby korzystne dla przedsiębiorców, których nie objęłaby nowa, wyższa stawka VAT.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.