Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Prokuratorzy prześwietlą konta firmowe

Czy do naszych kont firmowych już niebawem zajrzy prokurator? Jest to bardzo prawdopodobne za sprawą nowelizacji prawa bankowego, która poszerza listę podmiotów i sytuacji, w których banki będą musiały udzielać informacji stanowiących tajemnicę bankową. Kontrowersyjne przepisy wczoraj weszły w życie mimo wcześniejszych apelów i protestów środowisk przedsiębiorców.

„Okazało się to konieczne – mimo sprzeciwu przedsiębiorców obawiających się stosowania interpretacji rozszerzającej – ponieważ w toku wielu postępowań karnych w sprawach gospodarczych (gdy nie przedstawiono jeszcze zarzutów) prokuratorzy nie mogli wykorzystywać dowodów związanych z przepływami pieniędzy na rachunkach osób fizycznych prowadzących interesy.” – pisze „Gazeta prawna”.

„Zmianę umotywowano tym, że rachunki firmowe służą do obsługi działalności gospodarczej i beneficjentem wpływów na nie jest przedsiębiorstwo, a nie jego właściciel jako osoba prywatna. Co więcej – dokumenty, których żąda prokurator, stanowią część przedsiębiorstwa (wynika to z definicji zawartej w kodeksie cywilnym). Nie można więc mówić o naruszaniu sfery prywatności przedsiębiorcy. Banki będą więc musiały zawiadamiać prokuratora, Policję lub inny właściwy organ – w razie uzasadnionego podejrzenia – że są wykorzystywane do ukrycia działań przestępczych (również dla celów popełnienia przestępstwa skarbowego). Prokuratorzy będą też mogli żądać uzupełnienia przekazywanych im informacji.” – czytamy w „Gazecie prawnej”.

Wygląda na to, że państwo ma kolejne narzędzie inwigilowania przedsiębiorców. Nie mogą więc dziwić protesty właścicieli firm, którzy jak mało kto wiedzą co oznaczają zbyt duże uprawnienia dla organów państwowych. Czas pokaże czy obawy przedsiębiorców były uzasadnione czy może niepotrzebne.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Konta przedsiębiorców mniej chronione”, autorstwa Dobromiły Niedzielskiej-Jakubczyk

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
OSZUKANA OLKA 15 lis 2008 (14:33)

to sie dopiero nazywa wolnosc i demokracja - ZAGLADAJA W KONTA (niech najpierw przeswietla sie sami prokuratorzy) skanuja nasze przesylki - nie ma jak demokracja . Polacy budzcie sie bo wam zaczna w gacie zagladac !!!