Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rachunkowość: Aktywa i pasywa – Pasywa

Pasywa

Do pasywów zaliczamy:

  • kapitał (fundusz) własny, na który skłądają się kapitały podstawowe, zapasowe, rezerwowe, zysk niepodzielony lat ubiegłych oraz zysk bieżący netto, a także w wartości ujemnej należne wpłaty na kapitał podstawowy, udziały własne oraz odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego,
  • zobowiązania i rezerwy na zobowiązania, dlugoterminowe i krótkoterminowe,
  • fundusze specjalne,
  • rozliczenia międzyokresowe, w tym ujemna wartość firmy oraz inne rozliczenia międzyokresowe.

Wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz), potwierdzony ich inwentaryzacją, sporządzają jednostki, które uprzednio nie prowadziły ksiąg rachunkowych w sposób określony ustawą. W pozostałych jednostkach rolę inwentarza spełnia zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej oraz zestawienia sald kont ksiąg pomocniczych sporządzone na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Pozycje inwentarza sporządzonego przez jednostki, które nie prowadziły uprzednio ksiąg rachunkowych, powinny stanowić odpowiedniki lub rozwinięcia poszczególnych pozycji bilansu otwarcia. Składniki aktywów i pasywów wycenia się w inwentarzu według zasad dotyczących jednostek prowadzących księgi rachunkowe.

Kapitał zakładowy spółki to ciężar nałożony przez umowę spółki na spółkę, ujawniany w jej majątku jako źródło finansowania i wiążący się z obowiązkiem utrzymania wartości netto mienia w wysokości nie mniejszej niż wysokość tego kapitału zastrzeżona w umowie i wyrażona w kwocie pieniężnej. Kapital zakładowy rodzi funkcję ochronną dla wierzycieli.

Kapitał zapasowy to ustalona w umowie lub uchwale wspólników, umieszczona w pasywach bilansu, określona liczbowo i wyrażona kwotą pieniężną wielkość, służąca realizacji celów wskazanych w dokumencie ustanawiających, w oparciu o wartości ekonomiczne pochodzące z określonych źródeł finansowania.

Korzyść majątkowa może polegać na zmniejszeniu stanu pasywów

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.