Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rządowy sposób na kryzys gospodarczy

2009-10-19 VAT.pl

Konsekwentne obniżanie deficytu sektora finansów publicznych w kolejnych latach oraz kontynuację procesu prywatyzacji zapowiedział minister finansów Jacek Rostowski podczas uroczystości otwarcia IV Kongresu Spółek Giełdowych Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie 15 października br. minister Rostowski zadeklarował: – Chcemy obniżać deficyt do momentu, kiedy w niedalekiej przyszłości zejdziemy do deficytu sektora na poziomie 3 proc. PKB i będziemy mogli wejść do strefy euro. Będziemy chcieli, aby deficyt budżetowy w 2011 był niższy niż w 2010, a w 2012 niższy niż w 2011 r. – dodał minister. Zdaniem szefa resortu finansów drogą do realizacji tego planu będzie konsekwencja w kontrolowaniu wydatków publicznych i kontynuacja prywatyzacji. – Kluczowe jest, abyśmy w przyszłym roku i 2011, i 2012 r. nie przekroczyli progu 55 proc. (długu publicznego do PKB – przyp. aut.). Musimy prowadzić i realizować plan rozwoju i konsolidacji oraz zrealizować plany prywatyzacyjne – podkreślił Jacek Rostowski.

Według ministra finansów poziom wydatków publicznych, biorąc pod uwagę stan rozwoju polskiej gospodarki, jest wciąż „trochę wysoki”. – Damy sobie z tym radę w średnim horyzoncie dzięki temu, że polska gospodarka będzie rosła, a wydatki będziemy korygować – zapewnił minister Rostowski. Szef Ministerstwa Finansów zaznaczył ponadto, że w budżecie na przyszły rok fundusz płac w sektorze budżetowym, z wyjątkiem nauczycieli, będzie na tym samym poziomie, co w bieżącym roku. Wydatki rzeczowe będą na poziomie nominalnie 10 proc. niższe niż w 2009 r., natomiast wydatki inwestycyjne – z wyjątkiem inwestycji infrastrukturalnych i drogowych – na poziomie równym lub 10 proc. niższym niż obecnie.

Głównym tematem tegorocznego Kongresu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, odbywającego się pod hasłem „Spółki giełdowe po kryzysie finansowym”, był wpływ globalnego kryzysu na międzynarodowy rynek finansowy oraz możliwości łagodzenia jego skutków. Obok przypomnienia przebiegu kryzysu, uczestnicy kongresu podjęli próbę wyciągnięcia płynących z niego wniosków.

W kongresie wzięło udział ok. 300 przedstawicieli kadry zarządzającej podmiotów rynku kapitałowego: spółek giełdowych, banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych, emerytalnych, domów maklerskich, Giełdy Papierów Wartościowych, a także Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz urzędów administracji centralnej i mediów.

Źródło: MF

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.