Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Skutki zwolnienia lekarskiego przy dwóch umowach (kontrakt i zlecenie)

Prowadzę działalność gospodarczą i posiadam 2 umowy cywilno-prawne: z pierwszej (kontrakt) otrzymuję wynagrodzenie, a z drugiej umowy (umowa zlecenie) nie otrzymuję wynagrodzenia za pracę (niestety jest ona potrzebna do robienia specjalizacji lekarskiej). Czy, gdy skorzystam ze zwolnienia lekarskiego to muszę rozwiązać obie umowy? Czy wystarczy zaprzestać wykonywania pracy z umowy, która przynosi dochód czy trzeba zaprzestać wykonywania pracy na obydwu umowach?

Prowadzenie działalności gospodarczej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego. Kwestię tę rozstrzygają przepisy ustawy zasiłkowej, która stanowi, że ubezpieczony:

1. wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub

2. wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia.

Powołany przepis określa dwie przesłanki skutkujące utratą prawa do zasiłku, tj. wykonywanie pracy zarobkowej oraz wykorzystywanie zwolnienia dla innych celów niż leczenie. Przy czym do utraty prawa do zasiłku chorobowego wystarczy zaistnienie jednej z tych okoliczności.

Trzeba wskazać, że ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie zawiera definicji „pracy zarobkowej”, która pozwoliłaby na jednoznaczną ocenę. Takie definicje starał się stworzyć Sąd Najwyższy, który m.in. w wyroku z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/04) stwierdził, że praca zarobkowa to każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. W innym wyroku z 9 października 2006 r. (II UK 44/06): tylko sporadyczna, wymuszona okolicznościami aktywność zawodowa może usprawiedliwiać zachowanie prawa do zasiłku chorobowego. Bez znaczenia pozostaje w jakim wymiarze praca jest świadczona i w jakiej wysokości ktoś otrzymuje wynagrodzenie.

W związku z powyższym także praca na podstawie umowy zlecenia, z którą niepowiązane jest otrzymanie wynagrodzenia może zostać zakwalifikowane jako wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem. W mojej ocenie przez okres zwolnienia lekarskiego powinien Pan powstrzymać się od jakiejkolwiek aktywności zawodowej. Inaczej ryzykuje Pan utratą prawa do zasiłku za cały okres zwolnienia.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 17 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 159 )

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.