Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Słabnący złoty oznacza zyski i straty

Za polityczny pat w Grecji Polacy zapłacą droższym paliwem, wakacjami i towarami importowanymi. Słabnący z powodu nerwowości na rynkach złoty przysłuży się natomiast eksporterom.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wyjaśnia, że osłabienie złotego, pomimo podwyżki stóp procentowych, to wynik braku perspektyw na powołanie rządu w Grecji.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk wskazuje, że słabszy złoty jest niekorzystny dla większości Polaków. Na spadku wartości waluty tracą między innymi przedsiębiorcy importujący towary i osoby spłacające kredyty walutowe. Słabszy złoty wpływa także na wzrost cen paliw, choć te uzależnione są głównie od cen ropy, a droższe waluty obce przełożą się na koszt wakacji za granicą.

Monika Kurtek zwraca uwagę, że słabsza waluta oznacza zysk dla przedsiębiorców wysyłających towary za granicę, ale sporo zależy od tego, gdzie zaopatrują się w surowce i towary potrzebne do produkcji.

Po wczorajszym znacznym osłabieniu, dziś wartość złotego waha się. Po południu na rynku międzybankowym za euro trzeba płacić 4 złote 22 grosze, za dolara 3 złote i 26 groszy, a za franka szwajcarskiego 3 złote i 52 grosze.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.