Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Startuje światowe święto młodych przedsiębiorców

80 tys. uczniów i studentów z całego kraju weźmie udział w rozpoczynającym się 17 listopada br. pierwszym Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości w Polsce (ŚTPwP). Według najnowszego raportu Polski Przedsiębiorczej, FOR i MillwardBrown SMG/KRC „Jak uwolnić przedsiębiorczość w Polsce?”, jeżeli wprowadzimy kilka łatwych do przeprowadzenia reform, Polska może awansować nawet na 46. pozycję w rankingu D oing Business (awans o 30 miejsc).

17 listopada br. zaczyna się pierwszy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce, największa globalna kampania promująca postawy przedsiębiorcze wśród ludzi młodych. Wśród 78 państw świata organizujących Tydzień Polska jest jednym z liderów pod względem liczby partnerów i zaplanowanych przez nich wydarzeń.

Koalicja Przedsiębiorczych organizująca Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce (STPwP) składa się dziś z ponad 80 Partnerów. Są to organizacje, firmy i instytucje, które łącznie zaplanowały ponad 1000 wydarzeń zarówno lokalnych, jak również przedsięwzięć o wymiarze ogólnopolskim, w których weźmie udział ponad 80 tys. uczniów i studentów z całego kraju.

– Polsce potrzebna jest wizja i nowa koncepcja patriotyzmu. Obecnie walczy się na gospodarki, a nie poprzez zrywy niepodległościowe. Naszą przewagą może być przedsiębiorczość Polaków rozumiana jako sukcesy technologiczne, informatyczne i biznesowe na arenie międzynarodowej – przekonuje Dariusz Żuk, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i Polski Przedsiębiorczej.

Czy chcemy być krajem który stawia na górnictwo, hutnictwo? Finowe postawili na nowoczesne technologie, Irlandia na MSP, Słowacja na inwestycje zagraniczne i turystykę…, my na razie jesteśmy silni gospodarczo, ale nie poprzez działania rządu czy wizję kraju, ale właśnie przedsiębiorczość Polaków, która nie jest w odpowiedni sposób zagospodarowana i ukierunkowana. Ostatnie działania tj. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, komisja Palikota i pakiet Szejnfelda oraz obniżenie składki rentowej, większe zainteresowanie przedsiębiorczością to dobry kierunek, ale to wciąż o wiele za mało.

Według ostatniego raportu Banku Światowego „Doing Business 2009” Polska zajmuje 76. pozycję na 181 ocenianych krajów pod względem przyjazności otoczenia regulacyjnego dla rozwoju przedsiębiorczości. Największe bariery hamujące przedsiębiorczość w Polsce dotyczą uzyskiwania pozwoleń budowlanych (158. pozycja), zakładania firm (145. pozycja) oraz płacenia podatków (142. pozycja). Aby przedsiębiorczość w Polsce została uwolniona, niezbędne są uproszczenia przepisów w powyższych obszarach. Nawet niewielkie zmiany mogą przyczynić się do polepszenia klimatu wokół przedsiębiorczości w Polsce.

Gdyby w naszym kraju udało się wprowadzić kilka łatwych do przeprowadzenia reform, Polska
awansowałby na 52. pozycję w rankingu Doing Business (awans o 24 miejsca). Gdyby do tego założyć całkowite zniesienie obowiązkowego kapitału zakładowego, nasz kraj awansowałby o kolejne 6 pozycji, zajmując 46. miejsce. Pod względem przyjazności otoczenia regulacyjnego gospodarki nasz kraj wyprzedziłby tym samym Rumunię, Portugalię, Hiszpanię, Luksemburg oraz Czechy.

Do tych niezbędnych reform należy wprowadzenie systemu „zero okienka” (nowelizacja ustawy swobodzie działalności gospodarczej), obniżenie obowiązkowego kapitału zakładowego w spółkach z o.o. do 5 tys. zł (ustawa o zmianie Kodeksu spółek handlowych), zmniejszenie formalności podatkowych o 40 proc. na wzór Węgier oraz czas ich rozliczania o 13 proc. na wzór Malezji.

– Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest najlepszym momentem na zaprezentowanie tego co robimy na co dzień. To międzynarodowe święto przedsiębiorczości traktujemy jako początek przełomu w przedsiębiorczości. Od ośmiu lat rozwijamy przedsiębiorczość w kraju, jesteśmy pionierami w tym zakresie. Powołaliśmy już trzecią organizację, która zajmuje się kolejnym stadium rozwoju przedsiębiorczości. Wszystkie nadal działają SF BCC (www.sfbcc.org.pl) – powołana w 2001r., AIP (www.inkubatory.pl) – powołane w 2004r., PP (www.polskaprzedsiebiorcza.pl) – powołana w 2007r – opowiada Dariusz Żuk, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz Polski Przedsiębiorczej.

Bariery dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce nie ograniczają się wyłącznie do barier wynikających z restrykcyjnych regulacji prawnych. Jako jedyni mamy kompleksową strategię wspierania przedsiębiorczości „Drogę do Polski Przedsiębiorczej” – podkreśla Dariusz Żuk.

Podstawowymi działaniami, które poza deregulacją gospodarki należałoby podjąć są kwestie zmiany mentalności i edukacji. Do polskich szkół ponadgimnazjalnych należy wprowadzić praktyczne ćwiczenia z prowadzenia przedsiębiorstw, które powinny przygotowywać uczniów do założenia własnej firmy.
Ważnym etapem w rozwoju przedsiębiorczości jest również otoczenie biznesu oraz wsparcie innowacyjności, które pozwala na szybki rozwój firmy w przypadku odpowiednich regulacji prawnych. Niezbędne są nowoczesne i innowacyjne usługi świadczone przedsiębiorcom z zakresu mentoringu, coachingu, wirtualnej obsługi firm czy też dostęp do nowoczesnych laboratoriów kreatywnych, wiedzy, IT.

Przedsiębiorczość jest szansą dla Polski jednak wymaga systemowego działania zarówno w zmaganiach z biurokracją jak również w kreowaniu odpowiedniego otoczenia dla jej rozwoju. Właśnie dlatego została stworzona strategia Droga do Polski Przedsiębiorczej, pierwszy systemowy program wspierania przedsiębiorczości.

Polska Przedsiębiorcza

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.