Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Świadczenia na rzecz pracowników a fundusz świadczeń socjalnych

Działalność socjalna w świetle ustawy

W świetle art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, póz. 335 ze zm.), działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Do osób uprawnionych z korzystania z funduszu należą m.in. pracownicy i ich rodziny {art. 2 pkt 5 ww. ustawy}, przy czym przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu pracodawca powinien uzależnić od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 ust. 1 ww. ustawy).

Pracodawcy a ZFŚS w świetle ustawy o VAT

Pracodawcom nie przysługuje prawo do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów czy usług finansowanych z ZFŚS. W związku z tym przekazanie tych towarów czy usług pracownikom nie stanowi dostawy towarów opodatkowanej podatkiem VAT. Przejawem działalności socjalnej jest wydawanie pracownikom bonów towarowych, czy talonów.

Kwestię niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT przekazania tych bonów na potrzeby pracowników, finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wyjaśniały organy podatkowe, w wydawanych interpretacjach. W odpowiedzi Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego, nr RO/436/95/2004 zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, urząd ten stwierdził m.in., iż: „Przekazanie bonów, talonów swoim pracownikom, z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535) nie powoduje obowiązku podatkowego u podatnika wydającego te bony. Bon nie jest towarem, lecz kwitem, którym można zapłacić za nabywane artykuły. Dopiero realizacja bonu, czyli sprzedaż towarów jednostce handlowej wydającej bony powoduje dla tej jednostki powstanie obowiązku podatkowego. (…) Zatem dokonywanie zakupu usług obcych finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na rzecz pracowników nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności.”

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.