Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Szybciej zarejestrujesz działalność gospodarczą

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmian Kodeksu pracy. Wśród propozycji znalazły się przepisy upraszczające procedurę zakładania firmy. Korzyść niewielka. W praktyce nie stanowiło to dla nikogo istotnej przeszkody.

Resort sprawiedliwości przygotował projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy, ustawy o statystyce publicznej, ustawy Państwowej Inspekcji pracy oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników.

Nie jest to rewolucja, ale będzie szybciej

Projekt zakłada zniesienie obowiązku zgłaszania do okręgowego inspektoratu pracy oraz właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu informacji o miejscu, rodzaju oraz zakresie działalności. Po wejściu przepisów w życie Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Inspekcja Sanitarna będą same pobierały dane z rejestru podmiotów, prowadzonego przez GUS i z kont płatników ZUS.

Dodatkowo, ulegnie skróceniu czas oczekiwania przez podmioty niebędące osobami fizycznymi, rozpoczynającymi działalność gospodarczą, na uzyskanie Numeru Identyfikacji Podatkowej z 14 do 3 dni. Oznacza to likiwdację dwóch z sześciu procedur rejestracyjnych, czyli skrócenie okresu rejestracji o 2 dni.

Czy zakładającym działalność będzie lżej? Teoretycznie. Co prawda, wszelkie działania ograniczające biurokrację i obowiązki informacyjne zrzucane na przedsiębiorcę są słuszne, niemniej, dotychczasowe obowiązki nie stanowiły istotnej przeszkody dla tych osób. Po raz kolejny zamiast ułatwić prowadzenie biznesu, zmieniając prawo gospodarcze i podatkowe, ustawodawca zajmuje się kwestiami, które nie maja wpływu na to, czy biznes przetrwa pierwszy rok.

Justyna Niedbał

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.