Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Telepraca – bliżej potrzeb pracownika

Pomysł na telepracę

Pomysł na telepracę pojawił się jako projekt porozumienia krajowych partnerów społecznych, w dniu 10 czerwca 2005 r. Implementował on europejskie Ramowe Porozumienie w Sprawie Telepracy, w którym to zostały określone podstawowe zasady organizowania pracy w formie telepracy, jakie powinny być stosowane również w Polsce. Ustawa wiernie inkorporuje rozwiązania prawne zaczerpnięte z pomysłu europejskiego, prowadząc do zmian w przepisach kodeksu pracy dotyczących zwłaszcza w:

  • definicji telepracy i telepracownika,
  • sposobie wprowadzania telepracy u danego pracodawcy,
  • formach „stawania się” telepracownikiem,
  • zasadach odstępowania od wykonywania pracy w formie telepracy,
  • zakresie dodatkowych informacji przekazywanych telepracownikowi przez pracodawcę,
  • zakresie obowiązków pracodawcy i telepracownika,
  • dodatkowej umowie określającej wzajemne zobowiązania pracodawcy i telepracownika,
  • ustawowych gwarancjach dla telepracownika związanych z jego statusem.

Z uwagi na fakt, że specyfika pracy w ramach telepracy nie odbiega w zasadniczy sposób od świadczenia pracy w ramach klasycznego stosunku pracy, ale charakteryzuje się pewnymi specyficznymi cechami związanymi zwłaszcza z miejscem i sposobem wykonywania pracy przez pracownika, regulacje dotyczące telepracy zostały zamieszczone w dziale drugim kodeksu pracy w nowym rozdziale II b zatytułowanym „Warunki zatrudnienia pracowników w formie telepracy”.

Istota zmian wprowadzonych poprzez tę regulacje koncentruje się na specyfice i odrębnościach świadczenia pracy w formie telepracy, w zakresie wprowadzania u danego pracodawcy takiej właśnie formy organizacji pracy, jak i wzajemnych relacji między stronami stosunku pracy. Kwestie nieuregulowane nowym rozdziałem II b kodeksu pracy, spoczywają na barkach intrerpretacyjnych pozostałych artykułów powyższej ustawy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.