Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Urlop wychowawczy a prawo do zwolnienia

Ostatnio jesteśmy bombardowani równymi doniesieniami prasowymi odnoszącymi się sytuacji młodych matek będących na urlopie wychowawczym. Pozornie wydawać się może że doniesienia które dostarcza nam prasa nieco zmieniają naszą i tak już trudną rzeczywistość, ale czy tak jest faktycznie? Czy słusznie straszą nas, że pracodawca może teraz zrobić nieomalże wszystko z pracownikiem na urlopie wychowawczym? Oto jest pytania, na które postaramy się odpowiedzieć. 

Doniesienia prasowe

Jak prasa donosi, opierając się o uchwale Sądu Najwyższego z 15 lutego (sygn. II PZP 13/05), wolno się rozstać z osobą na urlopie wychowawczym zarówno w trybie grupowym, jak i indywidualnym. Uchwała ta otworzyła szerokie pole do nadużyć i obecnie pracodawca może się pozbywać matek na urlopach wychowawczych bez większych kłopotów – uważają kobiety. Wystarczy, że zdecyduje się na zwolnienie z przyczyn nie dotyczących pracowników i za przyczynę wymówienia poda likwidację etatu z powodów organizacyjnych. W grę wówczas wchodzą redukcje w trybie indywidualnym, kiedy to nie stosuje się kodeksowych rygorów. Kto mu później udowodni, że faktyczne powody były inne – że chciał się po prostu pozbyć niewygodnej, niedyspozycyjnej pracownicy.

A co na to samo mówią inni eksperci

Wypowiedzenie i rozwiązanie umowy w tym okresie jest dopuszczalne:

  • jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy (tam gdzie działa zakładowa organizacja związkowa, warunkiem rozwiązania umowy o pracę jest zgoda reprezentującej pracownicę organizacji związkowej),
  • w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (tam gdzie działa zakładowa organizacja związkowa, jeżeli reprezentuje ona pracownicę, pracodawca jest obowiązany uzgodnić z tą organizacją termin rozwiązania umowy).

Nasz ekspert

Drugi pogląd jest jak najbardziej słuszny. Gdyż oparty jest o przesłanki nie tylko zgodnie z ostatnim orzeczeniem SN ale również obowiązującym kodeksem pracy. Należy zatem zastanowić się czy jest sens straszyć kobiety poprzez tego rodzaju wypowiedzi? Moim zdanie nie ma żadnego uzasadnienia aby podpowiadać pracodawcom rozwiązania z których mogli już dawno skorzystać, a być może nawet o tym nie wiedzą. Moim zdaniem interpretacja tego wyroku poszła nieco za daleko. Zawsze istniała bowiem możliwość aby zwolnić pracownicę na urlopie wychowawczym i ostatni wyrok Sądu Najwyższego nic nowego nie wniósł w tym zakresie. Przecież pracodawca jak zwykle bez większych trudności może znaleźć przyczynę aby taka pracownice zwolnić. Taki problem moim zdaniem istniał od zawsze i nie pojawił się on dopiero po tym wyroku SN. Aby zatem przedstawić Państwu pogląd na całość zagadnienia należy zacząć od początku.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.