Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Urlop wychowawczy a prawo do zwolnienia

Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Urlop ten może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach, których wymiar określa pracownik.

Pracownik posiadający co najmniej sześciomiesięczny okres zatrudnienia może skorzystać z „dodatkowego” urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika (art. 186 §2 k.p.).

W czasie urlopu przysługuje pracownikowi świadczenie z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, którego wypłata i wysokość są uzależnione od dochodu na jedną osobę w rodzinie uprawnionego do urlopu wychowawczego. Pracownik zachowuje dla siebie i innych członków rodziny prawo do świadczeń zdrowotnych. Również okres urlopu wychowawczego pracownika , w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Jak wygląda ochrona pracownika w okresie urlopu wychowawczego?

W okresie urlopu wychowawczego pracownik korzysta ze szczególnej ochrony stosunku pracy. Ochrona ta obejmuje zakaz wypowiadania oraz rozwiązywania umowy o pracę w okresie od złożenia wniosku o urlop do dnia zakończenia urlopu wychowawczego. Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę w okresie udzielonego urlopu jest możliwe w następujących sytuacjach:

  • zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika;
  • w razie ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy;
  • w przypadku zwolnień grupowych u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844);
  • w przypadku zwolnień indywidualnych u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, stosunek pracy można wypowiedzieć ale tylko pod warunkiem niezgłoszenia w odpowiednim terminie sprzeciwu przez zakładową organizację związkową.

Umowa o pracę w okresie urlopu wychowawczego może również zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron bądź przez jej wypowiedzenie przez  pracownika. 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.