Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Urlop wypoczynkowy w czasie wypowiedzenia umowy o pracę bez świadczenia pracy

Jak w imieniu prawa wygląda wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w czasie wypowiedzenia umowy o pracę bez świadczenia pracy przez 3 miesiące?

W okresie wypowiedzenia pracodawca ma możliwość zobowiązania pracownika do wykorzystania należnego mu urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może odmówić. W sytuacji, w której pracodawca urlopu nie udzieli, a pracownikowi pozostanie do wykorzystania urlop, wtedy należy w momencie wygaśnięcia stosunku pracy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Osobną kwestią pozostaje zaś możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia. Zanim jednak pracodawca zechce zwolnić pracownika ze świadczenia stosunku pracy, zobowiązuje go w pierwszej kolejności do wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Nie jest możliwe, aby w tym samym czasie pracownik był zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i jednocześnie przebywał na urlopie wypoczynkowym zarówno bieżącym jak i zaległym.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna :

art. 1551 oraz art. 1671 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2014 r. nr 1502 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.