Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wysokość zasiłku chorobowego na etacie i działalności

Od 5 lat pracuję na umowę o pracę na pełny etat z wynagrodzeniem 1750 zł brutto. Od 1.11.2015 r przeszłam na 3/4 etatu i jednocześnie przystąpiłam do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (działalność prowadzę od 09.2014 r). Składkę opłacę za listopad w najwyższej wysokości. Czy w związku z tym idąc na zwolnienie lekarskie w grudniu będą mi przysługiwały dwa zasiłki chorobowe? Czy mam prawo do zasiłku chorobowego z tytułu działalności gospodarczej skoro składki będę opłacała dopiero od listopada czy czeka mnie okres wyczekiwania (do tej pory składkę na ubezpieczenie chorobowe opłacał mój pracodawca, u którego pracuję do tej pory i zamierzam aż do przejścia na zwolnienie lekarskie).

Zakładam, że w związku ze zmniejszeniem etatu otrzymuje Pani także proporcjonalnie mniejsze wynagrodzenie i nie osiąga kwoty minimalnego wynagrodzenia (1750,00 zł brutto). W takim przypadku z tytułu umowy o pracę obowiązkowo musi Pani opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, których częścią jest także składka na ubezpieczenie chorobowe. Także w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej w takim przypadku ubezpieczenie będzie obowiązkowe. Ma zatem Pani możliwość otrzymania ubezpieczenia z obu tytułów.

W celu otrzymania zasiłku chorobowego z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej należy być zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego i terminowo opłacać składki z tego tytułu nieprzerwanie przez okres 90 dni. Konieczne jest terminowe opłacanie składek, ponieważ nieterminowa wpłata powoduje utratę prawa do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 29 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa(t.j. Dz.U. z 2014 poz. 159 ze zm.)

Art. 6 ust.1, art. 8-11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz.1442 ze zm.).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.