Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zakwaterowanie pracowników w hotelach i kwaterach prywatnych

Pracodawca może, a często również powinien, zapewnić swoim pracownikom, przebywającym w podróży służbowej trwającej na tyle długo, aby pracownikowi należało się 6 godzin snu, zapewnić zakwaterowanie na koszt firmy. Wyjazd musi być oddalony na tyle od miejsca zamieszkania pracownika, aby utrudniało mu to powrót do domu. Wszelkie warunki na zaoferowanie pracownikowi zakwaterowania rozważa pracodawca.

Kwatera zamiast domu

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt.19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolniona z opodatkowania jest wartość tych świadczeń, ale tylko w pewnym zakresie. Wolna od podatku dochodowego jest wyłącznie wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych oraz kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania. Ze zwolnienia podatkowego nie korzysta wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu udostępnienia lokalu mieszkalnego pracownikom, w przypadku zatrudnienia poza miejscem stałego zamieszkania, bez względu na wysokość tego świadczenia. Wówczas pracownikowi przysługuje dodatek za rozłąkę.

Zwolnienie podatkowe z tytułu świadczeń ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracownika, ze względu na zakwaterowanie go w hotelach pracowniczych oraz kwaterach prywatnych nie jest ograniczone żadnym limitem, dlatego też wolna od podatku jest pełna kwota uzyskanego przez pracownika świadczenia, odpowiadająca wydatkom ponoszonym przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika w hotelach pracowniczych oraz kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania.

Jakie zwolnienia?

Od 1 stycznia 2003 r. zwolniona z podatku dochodowego jest także wartość świadczeń ponoszonych na rzecz pracownika obejmujących zwrot kosztów jego dojazdu do zakładu pracy. Wolna od podatku dochodowego jest także wartość bezpłatnego zakwaterowania pracownika, do wysokości nieprzekraczającej kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy. Zwolnienie to obowiązuje, w sytuacji, kiedy jest poparte przepisami polskiego prawa w postaci innych ustaw lub kodeksu pracy.

Nie objęte są więc zwolnieniem podatkowym świadczenia na rzecz pracowników, pokrywające koszty ich zamieszkania w hotelach wyższej klasy niż hotele pracownicze. Jest to jasną konsekwencja wyższych opłat za te hotele. W przypadku zakwaterowania zbiorowego praktykuje się wynajem większej części kwater hotelowych lub prywatnych. Wszystko to pozwala obniżyć koszty przedsiębiorstwa, a ponadto dzięki zwolnieniom podatkowym, zyskać środki finansowe na inne świadczenia.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.