Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zalety i wady metody kasowej

Metoda kasowa oznacza zarówno pewne udogodnienia, jak też dodatkowe obowiązki wtedy, gdy co najmniej jedna ze stron transakcji jest tak zwanym małym podatnikiem. Wystawienie faktury VAT dla małego podatnika rodzi bowiem pewne skutki także dla jej odbiorcy. Poniżej przedstawione zostały najbardziej uchwytne zalety i wady stosowania tejże metody rozliczeniowej.

Zalety

„Mały podatnik”, przyjmując kwartalne rozliczenia, odracza sobie częściowo płatność VAT do urzędu skarbowego. Dzieje się tak, ponieważ w zwykłym trybie podatek za każdy z dwóch miesięcy danego kwartału musiałby płacić do 25. dnia miesiąca następującego po każdym z tych miesięcy. Uzyskuje zatem możliwość odroczenia płatności fiskusowi.

Tym samym pieniądze leżą na jego koncie – a nie na koncie fiskusa – i pracują na rzecz firmy.

Powyżej opisaną korzyść odnoszą również ci podatnicy, którzy wprawdzie nie stosują metody kasowej, ale rozliczają się kwartalnie. Odnosi się to przede wszystkim do przypadków, gdy występuje duża przewaga VAT należnego nad naliczonym.

Korzyść jest jeszcze większa jeżeli podatnik ma płynność finansową i płaci swoje zobowiązania terminowo. Zapłacenie faktur zakupu umożliwia mu bowiem odliczenie podatku naliczonego na zakupach towarów i usług. Tym samym podatek należny, nie dość że odroczony – jest jeszcze dodatkowo pomniejszony.

Wady

Najczęściej stosowanie metody kasowej nie przynosi korzyści, kiedy „mały podatnik” ma problemy z płynnością finansową i nie płaci swoich zobowiązań wobec dostawców towarów i usług. Wtedy nie na wiele zda mu się odroczenie płatności podatku, skoro nie będzie mógł go obniżyć o kwotę podatku naliczonego z niezapłaconych faktur zakupu.

Jeszcze gorsza sytuacja wystąpi w przypadku, kiedy „mały podatnik” nie otrzymuje należności za swoje towary i usługi. Wtedy – tak jak w poprzedniej sytuacji – nie ma pieniędzy na opłacenie zakupów. Nie może zatem odliczać podatku naliczonego z faktur zakupowych.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.