Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zaskakująca struktura PKB

2010-06-01 Bankier.pl

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS realna dynamika PKB w I kw. 2010 r. wyniosła 3,0% r/r wobec 3,3% w IV kw. ub. r., co było zgodne z naszymi prognozami i konsensusem rynkowym. Kwartalna odsezonowana dynamika PKB obniżyła się po raz pierwszy od IV kw. 2008 r. do 0,5% w I kw. z 1,1% w IV kw. ub. r., co było naszym zdaniem związane przede wszystkim z negatywnym wpływem ostrej zimy na PKB, w tym w szczególności na realną dynamikę inwestycji.

Sporym zaskoczeniem jest wysoka realna dynamika konsumpcji prywatnej, która wyniosła 2,2% r/r w I kw. wobec 1,7% w IV kw., mimo najniższej od II kw. 2005 r. rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w cenach stałych oraz po raz pierwszy w historii ujemnej dynamice usług rynkowych (-0,7% r/r wobec 2,3% w IV kw. ub. r.). Tym samym bardzo trudno wskazać na przyczynę tak dobrego wyniku konsumpcji w I kw. Niespodzianką była również najniższa od I kw. 2002 r. realna dynamika nakładów brutto na środki trwałe (-12,4% r/r wobec 1,1% w IV kw.), której spadek jedynie w części można tłumaczyć negatywnym wpływem zimy, co sygnalizuje znacząco mniejsze obniżenie wartości dodanej w budownictwie (-5,8% r/r w I kw. wobec 3,5% w IV kw.). Silny spadek inwestycji był naszym zdaniem związany również z niższymi niż przed rokiem inwestycjami publicznymi, do czego poza opóźnieniami wynikającym z ostrej zimy mogły przyczynić się również opóźnienia o charakterze administracyjnym oraz przesunięcia części środków przeznaczonych na inwestycje na wydatki związane z odśnieżaniem.

W całym 2010 r. oczekujemy nadal wzrostu gospodarczego na poziomie 3,2%. W dalszym ciągu czynnikiem najsilniej wspierającym wzrost PKB będzie odbudowa zapasów przy jednoczesnym utrzymaniu dynamiki konsumpcji na poziomie ok. 2,0%, na co wskazują poprawiające się wskaźniki ufności konsumenckiej oraz dobre kwietniowe dane z rynku pracy. Oczekujemy również, że po słabym I kw. nastąpi szybki wzrost inwestycji związany z nadrabianiem opóźnień w budownictwie mieszkaniowym i inżynierii lądowej oraz niwelowaniem barier administracyjnych przy publicznych wydatkach na inwestycje, w tym w szczególności na budowę dróg i autostrad.

Jakub Borowski
Główny Ekonomista/Chief Economist
Biuro Ryzyka Finansowego
INVEST-BANK S.A.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.