Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zleceniodawca nie chce wypłacić mi wynagrodzenia, co robić?

Mój zleceniodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia zgodnie z terminem ( 10 dni ) po zakończeniu wykonanego prze zemnie zlecenia. Czy jest jakaś kara, jeżeli nie jest napisane to w mojej umowie? Faktura została już wystawiona, czyli moje zlecenie zostało wykonane poprawnie

Tak, jeżeli zostaną wykazane przesłanki wymagane przy dochodzeniu odszkodowania. W pierwszej jednak kolejności należy dłużnika wezwać do zapłaty zaległego wynagrodzenia. W tym celu zleceniobiorca winien wystosować pismo do zleceniodawcy określające termin płatności wraz z pouczeniem o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego w razie uporczywego braku zapłaty. Zleceniodawca zgodnie z art. 455 KC ma obowiązek spełnić świadczenie niezwłocznie po wezwaniu go do zapłaty.

Co do zasady bowiem kodeks cywilny przewiduje wypłatę wynagrodzenia  dopiero po wykonaniu zlecenia, nie precyzując jednocześnie terminu płatności. Termin ten swobodnie kształtują strony umowy. Jeżeli wynagrodzenie nie jest wypłacane po wykonaniu zlecenia, roszczenie zleceniobiorcy o ww. wypłatę przedawnia się wraz z upływem 2 lat od oznaczonego w umowie terminu płatności bądź – w przypadku, gdy taki termin nie został pisemnie oznaczony – wraz z upływem 2 lat od momentu wezwania do zapłaty zaległego wynagrodzenia.

Ponadto zgodnie z art. 481 KC wierzyciel może żądać zapłaty odsetek za opóźnienie, choćby nie poniósł z tego tytułu szkody. Jeśli natomiast szkoda powstała, zasadne jest także roszczenie o jej naprawienie. Substytutem takiego odszkodowania mogą być odsetki za zwłokę, przy czym każdorazowo dochodząc odszkodowania należy wykazać przesłanki, tj. wskazać zdarzenie będące wynikiem działania niezgodnego z umową, związek przyczynowo-skutkowy między zdarzeniem a szkodą oraz wysokość szkody. Jeżeli stopa odsetek nie została oznaczona w umowie, stosuje się odpowiednio wysokość odsetek ustawowych.

Podstawa prawna:

  • Art. 455, art. 481 § 1 i 2, art. 744, art. 751 pkt 1, Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. Nr 0, poz. 121)

Anna Świech
Kancelaria INITIUM Krzysztof Biernacki

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.