Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zwolnione z podatku świadczenia na rzecz pracowników

Wszelkie świadczenia, które pracownik otrzymuje od pracodawcy, czy w postaci wynagrodzenia czy ryczałtu na dojazdy do pracy, są objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem pracownik, dzięki nim, uzyskuje pewną kwotę przychodu.

Dochodowy nie zawsze

Przy wypłacie każdego rodzaju świadczeń pracodawca ma obowiązek pobierania zaliczki na podatek dochodowy od każdego z tych świadczeń, które często są wypłacane z innymi należnościami. Na zakończenie roku kalendarzowego, wraz z pozostałymi dochodami podatnika, świadczenia podlegają opodatkowaniu według obowiązującej skali podatkowej.

Istnieją także świadczenia, których takie rozliczenie nie dotyczy, a ich wypłacanie pracownikowi może pozytywnie wpłynąć na dochody pracodawcy, bowiem są one zwolnione od podatku dochodowego. Dotyczy to m.in. świadczeń rzeczowych, wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalentów za te świadczenia, które wypłacane są zgodnie z tymi przepisami. Niektóre z tych świadczeń można w całości wyłączyć spod opodatkowania, a niektóre mają określoną nieprzekraczalną wartość i tylko ona (mimo ogólnej wyższej kwoty świadczenia) jest zwolniona z podatku dochodowego.

Możemy zatem stwierdzić, że mamy do czynienia z możliwością uzyskania przez pracownika dwóch rodzajów przychodów: opodatkowanego i zwolnionego z podatku. Według art. 12 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych mieszczą się przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.

Przychód opodatkowany stanowią więc wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, czyli wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, a także wszelkie dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i inne kwoty niezależnie od tego czy ich wysokość została z góry ustalona. Do tej puli przychodów zalicza się również wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalentów, bez względu na źródło ich finansowania. Mogą być one finansowane przez pracodawcę, jak również ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku przychodu opodatkowanego konieczne jest całoroczne pobieranie przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy od wyżej wymienionych świadczeń.

Zwolnione świadczenia

Zwolnione od podatku dochodowego do osób fizycznych są poniżej wymienione świadczenia, które szczegółowo zostaną omówione w kolejnych artykułach dotyczących tych zwolnień. Wśród tej grupy wyróżniamy:

  • odszkodowania,
  • obowiązkowy ubiór pracownika,
  • świadczenia związane z bhp,
  • posiłki regeneracyjne,
  • używanie własnych narzędzi przez pracownika,
  • koszty przeniesienia służbowego,
  • podróże służbowe,
  • świadczenia na zakładowy fundusz świadczeń pracowniczych,
  • zakwaterowanie pracowników w hotelach i kwaterach prywatnych,
  • wydatki na prywatny samochód używany dla celów służbowych,
  • dodatek „rozłąkowy”,
  • częściowe zwolnienie dla dochodów z zagranicy.

Zmiany, które nastąpiły po 1 stycznia 2003 r., wynikają z przepisów ustawy z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 141, poz. 1182).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.