Kredyt z gwarancją de minimis – Co to jest? Jak złożyć wniosek?
Wielu przedsiębiorców w poszukiwaniu źródeł finansowania często wybiera kredyt. Jednak młode firmy, ze względu na niską zdolność kredytową mogą mieć problem ze zdobyciem kapitału. Rozwiązaniem może być kredyt z gwarancją de minimis.
Kredyty obrotowe i inwestycyjne zabezpieczone gwarancją de minimis są produktem powstałym w wyniku umowy Banku Gospodarstwa Krajowego z bankami komercyjnymi, przeznaczonym dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Zatem BGK, w imieniu państwa staje się gwarantem i bierze na siebie odpowiedzialność za spłatę zobowiązań przedsiębiorcy, w przypadku utraty przez niego płynności finansowej. W związku z tym gwarancja de minimis nie stanowi dotacji pieniężnej, a co za tym idzie nie wiąże się z przekazaniem bezpośrednio środków finansowych przedsiębiorcy. Dodatkowo, jak podkreśla BGK, pomoc udzielona przez bank nie rodzi także żadnych skutków podatkowych.
Wsparcie dla przedsiębiorców
Gwarancja udzielona przedsiębiorcom niesie dla nich dużo korzyści. Wśród nich można wymienić przede wszystkim dostępność do kredytu dla młodych firm albo dla tych, którzy nie posiadają odpowiedniego majątku na zabezpieczenie kredytu. Ponadto zapewnia elastyczność w dysponowaniu własnym majątkiem. W części objętej gwarancją de minimis, przedsiębiorca nie musi go zastawiać ani na rzecz banku udzielającego kredytu, ani na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego. Kolejną, ale również istotną zaletą jest możliwość obniżenia kosztów całego kredytu.
Przedsiębiorca, który skorzysta z gwarancji de minimis może zabezpieczyć do 60 proc. kwoty kredytu, maksymalnie 3,5 mln zł. Jest udzielana na okres do 27 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego, zaś w przypadku kredytu inwestycyjnego na 99 miesięcy. Stawka prowizji za udzieloną gwarancję w obu przypadkach wynosi 0,5 proc. kwoty gwarancji w stosunku rocznym.
Pozyskane środki z kredytu obrotowego zabezpieczonego gwarancją de minimis można przeznaczyć na:
- Zapłacenie faktu za zakupione towary i usługi
- Uregulowanie podatków, składek ZUS i innych zobowiązań (Sprawdź także, jak w inny sposób rozwiązać problem z zadłużeniem wobec ZUS)
- Finansowanie celów rozwojowych przedsiębiorstwa
- Spłata kredytu obrotowego, ale w innym banku niż zaciągany zostaje kredyt z gwarancją de minimis
Nieco inaczej muszą być spożytkowane środki pozyskane z kredytu inwestycyjnego zabezpieczonego gwarancja de minimis. W tym przypadku można sfinansować:
- Budowę, rozbudowę, nadbudowę czy modernizację obiektów związanych z działalnością gospodarczą
- Zakup samochodów, maszyn oraz urządzeń
Kto i jak może skorzystać z kredytu z gwarancją de minimis?
Aby móc ubiegać się o kredyt z zabezpieczeniem przez BGK, firma musi spełnić kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest nie posiadanie wpisu wykluczającego z możliwości uzyskania kredytu w systemie, w którym podlegają weryfikacji przez Bank Kredytujący np. BIK. Ponadto taki przedsiębiorca nie może posiadać zaległości z tytułu podatków wobec Urzędu Skarbowego oraz zaległości z tytułu składek wobec ZUS/KRUS. Kolejnym czynnikiem, który decyduje o przyznaniu kredytu jest brak prowadzonego postępowania egzekucyjnego w administracji, a ponadto w okresie 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o gwarancję, nie posiadali wypowiedzianej żadnej ekspozycji kredytowej lub ekspozycji kredytowej zaliczonej w Banku Kredytującym. Co więcej taki przedsiębiorca nie może mieć zobowiązań do zwrotu pomocy publicznej. Ostatnim warunkiem, decydującym przyznanie kredytu z gwarancją de minimis jest nieprzekroczenie limitu. Łączna wartość pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć równowartości 200 000 euro lub 100 000 euro (dla podmiotu działającego w sektorze transportu drogowego towarów) w okresie trzech kolejnych lat podatkowych.
Jeśli te warunki zostały spełnione, to właściciel firmy może już przejść do wyboru Banku Kredytującego.
Banki udzielające kredyty z gwarancją de minimis |
Alior Bank SA |
Bank BGŻ BNP Paribas SA |
Bank Handlowy w Warszawie SA |
Bank Millennium SA |
Bank Ochrony Środowiska SA |
Bank Pekao SA |
Bank Polskiej Spółdzielczości SA i zrzeszone banki spółdzielcze |
Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie |
Bank Spółdzielczy w Brodnicy |
Idea Bank SA |
ING Bank Śląski |
Krakowski Bank Spółdzielczy |
mBank SA |
Nest Bank SA |
PKO Bank Polski SA |
Santander Bank Polska SA |
SGB Bank SA i zrzeszone banki spółdzielcze |
Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego |
Procedura ubiegania się o kredyt z gwarancja de minimis praktycznie nie różni się od ubiegania się o zwykły kredyt. Wszelkich formalności przedsiębiorca powinien dopełnić w Banku Kredytującym, zatem nie ma konieczności kontaktowania się osobno z BGK, ani z innymi dodatkowymi instytucjami. W banku należy złożyć jedynie standardowy wniosek o kredyt oraz dodatkowo wniosku o przyznanie gwarancji de minimis.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
-
„Dopóki nie przyszła do nas pierwsza firma farmaceutyczna, nie chciałam prowadzić swojego startupu. Nawet nie miałam takich planów” – Kinga Matuła, założycielka QurieGen
-
„Mamy w portfelu blisko 20 perspektywicznych spółek, z którymi pozyskujemy kolejne rundy finansowania lub planujemy wyjścia z inwestycji” – Aleksander Kłósek, Managing Partner YouNick Mint
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Sukces młodej polskiej firmy. AutonomyNow uruchamia seryjną produkcję systemów AI dla branży motoryzacyjnej
-
Nowy bolid studentów Politechniki Warszawskiej. Powalczy w międzynarodowych zawodach
-
Polska fizyczka i jej zespół z dużym wyróżnieniem. Zwycięstwo w European Inventor Award 2024
-
Z miłości do zdrowej żywności. VegeLIO tworzy duet międzypokoleniowy, który chce zmieniać nawyki Polaków