Nawet 500 tys. zł na rozwój własnego biznesu. Jak zdobyć te pieniądze?

Prowadzisz własny biznes i potrzebujesz środków na dalszy rozwój działalności? Ruszył nabór wniosków w nowym programie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Do zdobycia jest nawet 500 tys. zł atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki.

Foto: YAY Foto

Mikroprzedsiębiorcy, którym przydałby się zastrzyk gotówki, ale nie mogą skorzystać np. z bezzwrotnych dotacji od tygodnia mogą składać wniosku w programie „Pożyczka na rozwój”.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych – jakie dotacje? Ile może otrzymać przedsiębiorca?

Inicjatywa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości skierowana jest do małych firm działających na rynku od co najmniej 24 miesięcy. Przedsiębiorcy zainteresowani programem mogą pozyskać od 75 tys. zł do nawet 500 tys. zł finansowania na rozwój własnego biznesu. Pożyczka oprocentowana jest na poziomie od 2,5 proc. do 6 proc. w skali roku i nie jest od niej pobierana żadna prowizja. Wysokość oprocentowania uzależniona jest od sytuacji finansowej firmy oraz rodzaju zabezpieczenia. Pozyskane środki przedsiębiorca zobowiązany jest zwrócić w ciągu maksymalnie 5 lat. Okres karencji w spłacie może wynieść do 9 miesięcy.

Co można sfinansować programu „Pożyczka na rozwój”?

Program „Pożyczka na rozwój” skierowany jest do przedsiębiorców szukających finansowania na zakup maszyn, urządzeń czy narzędzi, które pomogą w rozwoju prowadzonego biznesu. Pożyczka może być także przeznaczona na zakup oprogramowania oraz integrację z parkiem maszynowym oraz systemami IT funkcjonującymi w firmie. Środki nie mogą być przeznaczone na wynagrodzenia czy marketing. Realizowany projekt musi zostać zrealizowany w ciągu 12 miesięcy od momentu otrzymania pożyczki.

Aby uzyskać finansowanie z programu „Pożyczka na rozwój” przedsiębiorca powinien wnieść wkład własny na poziomie 20% wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu. Organizatorzy przygotowali także mechanizm zachęcający do terminowej spłaty. W sytuacji, gdy przedsiębiorca spłaci zgodnie z harmonogramem 90% kwoty pożyczki może uzyskać bonus w postaci bezzwrotnej dotacji. Kwota dotacji z PARP może wynieść może do 10% wartości pożyczki, i nie więcej niż 40 tys. zł. Właściciele mikrofirm mogą aplikować o pożyczkę do 7 października 2021 roku. Wniosek oraz regulamin dostępne są na stronie programu tutaj.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl