Ostatni dzwonek na pozyskanie 800 tyś. zł na ekspansję zagraniczną

Przedsiębiorcy, którzy swoją siedzibę mają ulokowaną w Polsce Wschodniej mogą ubiegać się o kwotę nawet 800 tys. zł. Dofinansowanie można przeznaczyć na rozszerzenie swojej działalności na zagraniczne rynki. Jednak pozostało już nie wiele czasu.

Fot. FORUM/ Pawel Sonnenburg

Pojawienie się na zagranicznych rynkach to duży krok w rozwoju własnego biznesu. Dla wielu jest to jednak bariera trudna do zrealizowania, ze względu na bardzo duże koszty. Naprzeciw temu wyszła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która stworzyła program „Internacjonalizacja MŚP”. Dedykowany jest on jednak tylko dla mieszkańców obszarów Polski Wschodniej, a zatem województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Przeczytaj! 9 błędów, które firmy popełniają w trakcie ekspansji

Wspomniany program dedykowany jest zarówno dla mikro, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców. Do uzyskania jest dotacja nawet do 800 tys. zł. Jest to jednak zależne od miejsca, w którym przedsiębiorca chciałby rozwijać swoją firmę. Maksymalną kwotę, o jaką można się ubiegać, chcąc wejść ze swoimi produktami na rynek szwajcarski lub do jednego z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE wraz z Norwegią i  Islandią) może liczyć na wsparcie do 550 tys. zł. Natomiast na ekspansję do innych państw, przedsiębiorca może liczyć już na kwotę do 800 tys. zł. Warto jednak zauważyć, że konieczne jest, aby 15 proc. kosztów projektów zostało pokryte ze środków własnych. PARP na realizację tego projektu przeznaczył łącznie 50 mln zł.

– Dofinansowanie można przeznaczyć na opracowanie i wdrożenie nowego modelu biznesowego, w tym m.in. koszty materiałów reklamowych, szkoleń, tłumaczeń, testów czy licencji, a nawet środków trwałych niezbędnych dla przygotowania się do internacjonalizacji przedsiębiorstwa. Dotacja może objąć też część kosztów m.in. udziału w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych – tłumaczy Arkadiusz Dewódzki, dyrektor Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw PARP.

Jednak, aby skorzystać z dofinansowania, należy się pośpieszyć. Termin składania wniosków mija  3 września 2019 roku.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Ja

23 lipca 2019 Odpowiedz

Tylko że to nie dotacja tylko dofinansowanie: aby dostać 800.000 należy wyłożyć drugie tyle. Ponadto należy określić target, który zostanie osiągnięty po zakończeniu wsparcia. Niespełnienie targetu będzie równoznaczne zwrotowi dotacji, ale najśmieszniejsze jest to, ze niema tego nigdzie w regulaminie ale preferowane są działania lokalne. Tzn można sobie dofinansować na 800k udział w międzynarodowych tagach na terenie Polski 😀 To nie jest żadne wsparcie, to kiepsko zamaskowany schemat na defraudacje środków publicznych.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*