10 cech, które charakteryzują milionerów i ludzi sukcesu

Aby odnieść sukces w biznesie, nie trzeba tylko mieć świetny pomysł, ale również posiadać pewne cechy osobowości. Portal Entreprenauer zebrał 10 cech, którymi charakteryzowali się m.in. Steve Jobs (Apple), Sheryl Sandberg (Facebook) i Jack Ma (Alibaba Group), czyli ludzie którzy osiągnęli ogromny sukces.

Foto: YAY Foto

Otwarty umysł

W 1983 roku Apple wypuścił na rynek Lisę. Był to jeden z pierwszych komputerów używających bitmapowego interfejsu graficznego i myszy. Krótko mówiąc, urządzenie było rewolucją, która umieściła Apple na mapie jako firmę opracowującą najnowocześniejsze komputery osobiste.
Steve Jobs stworzył zupełnie nowe urządzenie. Zamiast takiego, który byłby tylko pewnym ulepszeniem dotychczasowych komputerów.

Koncentracja

Gdy Jeff Bezos założył Amazon, wiedział, że jego firma będzie musiała skoncentrować się na konkretnym problemie, aby jego mały biznes mógł poczynić jakiekolwiek postępy. W rezultacie początkowo skoncentrował swój zespół, stając się największą na świecie księgarnią online.
Firma pracowała nad innowacjami, które poprawiłyby opinie klientów związane z księgarnią e-commerce.

Od pierwszych dni istnienia Amazon Bezos skupił siebie i swoją firmę na zadowoleniu klientów. W rezultacie Amazon był w stanie właściwie nadać priorytet projektom, unikając inicjatyw odwracających uwagę od misji firmy

Być wpływowym

Sheryl Sandberg jest świetnym liderem; tak bardzo, że na początku swojej kariery nie zauważyła, jak była wpływowa. Podczas prezentacji powiedziała, aby nie używać programu PowerPoint. Cały zespół od tamtej pory przestał używać tego programu. Sandberg był zszokowana, gdy dowiedział się, co się stało, i podjęła kroki w celu złagodzenia ograniczeń dotyczących narzędzi, z których pracownicy Facebooka mogliby korzystać podczas prezentacji. Z tego względu, że generowało to nowe problemy z ich klientami. Ta sytuacja świetnie pokazuje jak bardzo była wpływową kobietą.

Nieugiętość

Jack Ma, Źródło: Alibaba.com

Jack Ma dziś posiada majątek wart około 35 miliardów dolarów, a jednak zanim założył Alibabę, został odrzucony z 30 stanowisk, na które aplikował. Wśród posad o które się ubiegał można zaliczyć, pracę w KFC, chińską akademię policyjną. Także dziesięciokrotnie ubiegał się o stanowisko na Uniwersytecie Harvarda.
Jednak to właśnie dzięki determinacji udało mu się z sukcesem uruchomić Alibabę w 1999 roku. Mniej więcej 20 lat później firma osiągnęła wartość co najmniej 460 miliardów dolarów.

Skromność

Warren Buffett kupił skromny dom w Omaha w Nebrasce, w 1958 roku. Dziś jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie, z blisko 90 miliardami dolarów aktywów. Jednak nadal mieszka w tym samym domu, który jest teraz wart jednej setnej procenta jego całkowitego bogactwa.

Skromność to cecha, która pomogła mu zdobyć szacunek wśród szerokiego grona ludzi biznesu, w tym Billa Gatesa.

Obiektywizm

Rick Rubin jest legendarnym producentem muzycznym, odpowiedzialnym za pomoc takim osobom jak Jay-Z i Johnny Cash,. Osiągnął ogromny sukces zawodowy i przypisuje swojemu obiektywizmowi jako główny motor jego umiejętności odkrywania utalentowanych artystów.

Cechy przywódcze

Prowadzenie udanego biznesu wymaga osoby, która poprowadzi cały zespół. Bez takiej osoby, praca w zespole jest bardzo trudna, ponieważ ciężko jest ustalić tryb pracy. Potwierdza to w swojej książce Ludzie, którzy po prostu polegają na instynkcie i kreatywności, mogą mieć problemy z regularną współpracą. W swojej książce High Output Management, były dyrektor generalny Intel, Andrew Grove

Charyzma

Charyzma jest niezbędnym elementem skutecznego motywowania pracowników do wykonywania swojej pracy. Jest ważnym składnikiem przywództwa, ale niekoniecznie wymaga bycie ekstrawerykiem
Inspirujący liderzy również mogą być introwertykami. Posiadanie charyzmy oznacza zdolność opowiadania historii, przekonanie i empatię.

Empatia

Mówiąc o empatii, dobrzy liderzy (i tym samym odnoszący sukcesy ludzie) dbają o ludzi wokół nich. Przykładowo założyciela i dyrektora wykonawczego Starbucks, Howarda Schultza nalegał, aby pracownikom oferowano hojne świadczenia, dzięki czemu firma zapewni szeroki zakres korzyści wszystkim pracownikom.

Odwaga

Steve Jobs, Foto: REUTERS/Kimberly White

Steve Jobs porzucił studia, aby budować komputery w garażu rodziców. Jeff Bezos opuścił lukratywną karierę finansową, otwierając sklep e-commerce. Mark Zuckerberg spędził wiele godzin na budowaniu Facebooka, zamiast uczęszczać na Harvard. Howard Schultz rzucił pracę, aby otworzyć kawiarnię po tym, jak zainspirował się włoską kulturą kawową podczas podróży służbowych.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

 

Komentarze

Avatar

qeqe

26 grudnia 2019 Odpowiedz

oni nie osiagneli sukcesu tylko zarobili duzo pieniedzy, niejednokrotnie wykorzystujac innych i przez płaszczenie sie przed innymi. Kazdy moze tak w zyciu robic ale zycie nie polega tylko na tym, ludzie maja inne priorytety i chca osiagac sukcesy na wielu polach, chca zyc w rownowadze, uczciwosci, spokoju, swiadomosci.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*