Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pakiet Przyjazne Prawo wszedł w życie. Jakie wprowadza rozwiązania?

W Pakiecie Przyjazne Prawo znalazło się wiele, a dokładniej blisko 70 zmian istotnych dla przedsiębiorców. Wśród nich można wymienić: prawo do błędu, prawo do reklamacji czy też ułatwienia dla rzemiosła.

Fot. YAY Foto

Przedsiębiorcy już od dłuższego czasu wyczekiwali nowych istotnych zmian, które ułatwią prowadzenie im działalności. Dzięki wprowadzeniu Pakietu Przyjazne Prawo, cześć z tych postulatów się ziści. – Pakiet Przyjazne Prawo to kilkadziesiąt punktowych ułatwień dla biznesu. Pakiet eliminuje również przypadki niekonsekwencji czy nadmiernej restrykcyjności naszego prawa. Celem PPP jest stworzenie lepszych warunków do rozwoju mikro, małych i średnich firm. To z kolei pomoże mniejszym firmom zwiększać swój potencjał – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jakie najważniejsze zmiany wprowadza Pakiet Przyjazne Prawo?

Prawo do błędu

Jedno z najważniejszych regulacji wprowadzonych przez nowe prawo, jest z pewnością prawo do błędu. Dzięki niemu każdy przedsiębiorca, który popełniłby błąd nie otrzyma kary, a jedynie pouczenie. W takim przypadku będzie musiał niezwłocznie usunąć naruszenie. Nowe rozwiązanie będzie obejmowanie jedynie przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG oraz będzie obowiązywać przez okres nie dłuższy niż przez rok od rozpoczęcia działalności.

Warto przypomnieć, że fiskus jednak nie popierał tego rozwiązania. O czym pisaliśmy przed kilkoma miesiącami na MamBiznes.pl. Jak wskazywano, może to ułatwić unikanie obowiązków podatkowych lub nawet je powodowa

Dłuższy termin rozliczenia VAT w imporcie

Nowe rozwiązanie przyczyni się do złagodzenia obecnie obowiązujących restrykcyjnych przepisów. Obecnie każdy importer musi rozliczyć się z podatku VAT w ciągu 10 dni od odprawy celnej lub od dnia wydania decyzji celnej. Jednak po zmianie ma być to co do zasady 25. dnia następnego miesiące. Wydłużenie terminu wpłynie na poprawę płynności finansowej, ale także zmniejszy koszty transportowe.

Ochrona konsumencka

Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG otrzymają „ochronę konsumencką”. To prawo pozwala dokonywać reklamacji na podobnych zasadach, jak w przypadku konsumenta. Ponadto otrzymają oni ochornę w przypadku stosowania klauzul abuzywnych , rękojmi za wady oraz w zakresie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorcy. Jak szacuje MPiT z tego rozwiązania skorzysta 2,7 mln firm.

Nowa definicja rzemieślnika

Dotychczas rzemieślnicy mogli rejestrować się tylko w CEIDG. Jednak dzięki rozszerzeniu definicji rzemieślnika, taki przedsiębiorca będzie mógł wybrać inne formy prawne, takie jak: spółkę jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, czy jednoosobową spółkę kapitałową. Jednak warunkiem jest, by wspólnicy mieli kwalifikacje zawodowe w rzemiośle.

Nowe ułatwienia przy sukcesji

Z przekazaniem firmy następnemu pokoleniowi ma do czynienia coraz więcej Polaków. Dzięki wprowadzonemu Pakietowi Przyjazne Prawo, przedsiębiorca będzie mógł przekazać koncesję, zezwolenia, licencję, jednak w przypadku wpisania firmy do CEIDG. Co więcej wniosek o przejęciu przedsiębiorstwa będzie można złożyć nawet do 3 od daty nabycia.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Michał 13 sie 2019 (10:48)

Typowe pisowskie gównoprawo. Nie wnosi nic konstruktywnego, albo jak w przypadku prawa do błędu limituje to śmiesznie krótkim okresem czasu. Coś w stylu darmowych leków dla seniorów. Sianie zamętu i populizm. Więcej później awantury i żalu niż faktycznych korzyści.