Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców już na terenie całego kraju

Od soboty cała Polska staje się jedną strefą ekonomiczną. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zachęty podatkowe, z których skorzystają nie tylko duże, ale i mniejsze firmy. Co się zmieni i co to oznacza dla przedsiębiorców?

Fot. FORUM/ Robert Neumann

30 czerwca 2018 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która poszerza obszar, na którym można uzyskać zachęty podatkowe do 100 proc. terenów inwestycyjnych w Polsce. Do tej pory Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonowały na zaledwie 0,08 proc. obszaru Polski, a zasady ich działania nie były zmieniane od przeszło 20 lat.

Prawo przestało nadążać za zmieniającą się sytuacją gospodarczą kraju i na świecie, co skutkowało m.in. podziałami regionalnymi. Ograniczenia terytorialne wymuszały na przedsiębiorcach i administracji wielomiesięczne procedury, co często prowadziło do rezygnacji z inwestowania. Czas korzystania z ulg podatkowych wyznaczała, już dwukrotnie zmieniana data kończąca funkcjonowanie Stref. Obniżało to inwestycyjną konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Cała Polska strefą ekonomiczną. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Dzięki ustawie, przedsiębiorstwa z sektora MŚP nie będą musiały przenosić się do stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania. Co za tym idzie, będą mogły otrzymać ulgi i zwolnienia podatkowe na terenie całego kraju. Jak informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ułatwieniem dla przedsiębiorców jest również gwarancja czasu inwestycji. Jest to zwolnienie z podatku na okres 10, 12 lub 15 lat.  Jednak obejmują one tylko te firmy, które, wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek.

Ustawa zakłada, że o ulgi podatkowe i preferencyjne warunki będzie mogła wystąpić każda firma w każdym mieście czy gminie. Jednak bardziej preferowane mają być firmy, które chcą inwestować w rejonach o najwyższym bezrobociu, czy też w małych i średnich miastach tracących funkcje gospodarcze i społeczne.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*