Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy – ile przysługuje? Wysokość zasiłku oraz potrzebne dokumenty

Urlop ojcowski przysługuje zarówno dla osób zatrudnionych, jak i dla przedsiębiorców. Młody tata, prowadzący jednocześnie firmę może przez kilka tygodni cieszyć się pierwszymi chwilami swojego dziecka. Co więcej, będzie mógł uzyskać rekompensatę utraconych zysków.

Jaka wysokość świadczenia przysługuje z tytułu urlopu ojcowskiego oraz jakie dokumenty są wymagane, by takie świadczenie uzyskać? O tym oraz warunkach ubiegania się o urlop ojcowski przez przedsiębiorcę opowiadamy w poradniku.

Fot. YAY Foto

Podstawowym wymogiem, aby móc uzyskać urlop ojcowski jest opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe. Warto wspomnieć, iż ta składka ma charakter dobrowolny. Jednak w przypadku przedsiębiorców, nie jest to ten sam urlop ojcowski, który jest dedykowany dla ojców zatrudnionych na umowę o pracę. Jednak w obu przypadkach trwa on 14 dni, czyli dwa tygodnie.

Młody tata nie musi wykorzystać całego urlopu ojcowskiego jednorazowo. Może go podzielić na dwa odrębne urlopy, przy czym każdy z nich nie może trwać krócej niż 7 dni. Jednak należy pamiętać, że urlop ojcowski przysługuje nie dłużej niż do 24 miesiąca życia dziecka, czyli do 2 roku życia.

Warto zauważyć, że urlop ojcowski oraz urlop tacierzyński nie są tożsame, bowiem są to dwa oddzielne okresy, w których przysługuje okres wolnego oraz zasiłek dla ojca. Oznacza to, że ojciec-przedsiębiorca może cieszyć się swoim potomstwem znacznie dłużej niż 14 dni.

Urlop macierzyński dla przedsiębiorcy – ile przysługuje? Jaka jest wysokość zasiłku? Jakie wnioski?

Zasiłek dla ojca-przedsiębiorcy

W przypadku osób prowadzących działalność jednoosobową, skorzystanie z urlopu najczęściej powoduje brak, bądź zmniejszenie przychodów. Jednak w przypadku urlopu ojcowskiego ten problem został rozwiązany. ZUS wypłaca świadczenie pieniężne przez okres urlopu ojcowskiego. Co więcej, przedsiębiorca może pomniejszyć składki wypłacane na ubezpieczenie społeczne w okresie trwania urlopu ojcowskiego.

Jak obliczyć zasiłek dla ojców?

Niezbędne będzie poznanie wartości wskaźnika, który jest równowartością sumie wartości składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych bezpośrednio od wynagrodzenia pracownika. W 2019 roku wyniósł on 13,71 proc.

Składka Wartość
Emerytalne 9,76 proc.
Rentowe 1,5 proc.
Chorobowe 2,45 proc.
Suma 13,71 proc.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie ZUS, dane na 2019 r.

Aktualne stawki ZUS znajdziesz tutaj

Kolejną daną, która jest niezbędna do policzenia zasiłku dla urlopu ojcowskiego jest podstawa wymiaru składek. Aktualną wielkość miesięcznej podstawy znajdziesz tutaj. Do sierpnia 2019 roku wynosi ona 2859 zł. Tym samym wielkość zasiłku obliczamy:

2 859*(1-0,1371)= 2 467,03 zł

Następnie wyliczamy wartość zasiłku przez okres 14 dni:

2 467,03*14/30= 1 151,28 zł

Zasiłek w wysokości 1151,28 zł to kwota brutto, zatem koniecznie trzeba będzie jeszcze pomniejszyć o wartość podatku dochodowego.

Jak ubiegać się o zasiłek za urlop ojcowski dla przedsiębiorcy?

Aby móc skorzystać z urlopu ojcowskiego należy złożyć kilka wniosków do właściwej placówki ZUS, ze względu na siedzibę płatnika. Można to zrobić osobiście, pocztowo lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.  Wśród dokumentów, które należy złożyć są:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał)
  • wypełniony formularz ZUS Z-3b
  • wniosek o urlop ojcowski – formularz ZAO

Czy przedsiębiorca może prowadzić działalność w trakcie trwania urlopu ojcowskiego?

To zależy, bowiem regulamin wypłacania świadczeń na rzecz urlopu ojcowskiego wymaga od ojca zrealizowanie celu jakim jest opieka nad nowym członkiem rodziny, nawiązanie z nim bliższej więzi oraz odciążenie matki dziecka. W związku z tym ważne jest ograniczenie prowadzonej działalności, jednak niekoniecznie jej zawieszanie na czas trwania urlopu ojcowskiego.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Irek 2 paź 2019 (12:40)

Dzień dobry. Super artykuł właśnie tego szukałem.
Czyli ja jako przedsiębiorca ( jednoosobowa działalność)przysługuje mi tylko 14 dni ojcowskiego? Moja żona nie pracowała przed ciążą i nie była w związku z tym na macierzyńskim i rozumiem, że nie mogę za nią być na ,,macierzyńskim" żeby cokolwiek dostać z Zusu?