Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czerwiec to jeden z najlepszych miesięcy. Widmo upadku oddala się od polskich firm

W czerwcu upadło zaledwie 38 firm, czyli o blisko 37 proc. mniej w porównaniu z czerwcem 2018 roku – poinformowało KUKE. Jest to kolejny miesiąc z rzędu, gdy odnotowano spadek liczby bankructw firm.

Fot. YAY Foto

Jak podkreśla Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w czerwcu br. upadłość ogłosiło 38 firm – o 9,5 proc. mniej niż w maju. Jest to dość dobra wiadomość, bowiem w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku nastąpił spadek o 36,7 proc. Co więcej, liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 28 – o 17,6 proc. mniej niż miesiąc wcześniej, zaś w porównaniu z czerwcem ub.r. liczba restrukturyzacji zmalała o 22,2 proc. Jak wskazano w komunikacie suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy obniżyła się w czerwcu do 1016 – najniższego poziomu od kwietnia 2018 r.

Jednym z sektorów, gdzie indeks upadłości w czerwcu był najwyższy to branża handlowa – wyniósł on 0,87 proc.- to mniej niż maju (0,89 proc.), ale pod koniec 2017 r. wynosił on 0,70 proc. – zaznaczono. W sektorze transport i logistyka czerwcowe wskazanie to wynosi 0,65 proc. Jest to tym samym lepszy wynik niż w maju, kiedy to odnotowano indeks na poziomie 0,72 proc. Poprawa nastąpiła natomiast w branży usług. „Ostatni miesiąc przyniósł spadek indeksu upadłości do poziomu 0,77 proc. z notowanego miesiąc wcześniej 0,82 proc. Jeszcze rok temu było to 1,15 proc.” – wyliczono. Odwrócona tendencja zachodzi obecnie tylko w sektorze budowlanym. Jak wskazało KUKE jest to zjawisko niejednorodne, bo na branżę budowlaną składa się zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i infrastrukturalne. – Choć obie te gałęzie borykają się ze wzrostem kosztów wynikających z wyższych cen materiałów oraz dynamicznego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników przy jednoczesnym ograniczeniu w dostępie do siły roboczej, to w przypadku budownictwa mieszkaniowego występuje krótszy okres pomiędzy zawarciem kontraktu a jego finalną realizacją niż w przypadku kontraktów infrastrukturalnych — czytamy.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.