Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dotacje na kapitał obrotowy. Już 4010 złożonych wniosków i nabór trwa

Przedsiębiorcy licznie odpowiedzieli na program „Dotacje na kapitał obrotowy”. Od startu naboru już 4010 firm złożyło wniosek o przyznanie wsparcie na bieżące wydatki. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przypomina, że łączna pula programu wynosi 2 mld zł i zachęca przedsiębiorców do składania wniosków.

Fot. Shutterstock/ muchomoros

Firmy, których przychody spadły na skutek zamrożenia gospodarki związanego z pandemią koronawirusa mogą ubiegać się wsparcie na pokrycie wydatków związanych z codzienną działalnością i poprawić płynność finansową. W ciągu 11 dni od momentu ogłoszenia przyjmowania wniosków przedsiębiorcy złożyli 4010 wniosków.

PARP przedstawiła już drugą listę firm, które otrzymały pozytywną rekomendację do przyznania dotacji. Zestawienie zawiera 872 nowych wniosków na kwotę ponad 170 mln zł. Łącznie od startu naboru suma przyznanego wsparcia wynosi 338 mln zł. Pieniądze te popłyną do 1720 przedsiębiorstw. Na 4010 złożonych wniosków negatywną decyzję otrzymało 54 firm. Na rozpatrzenie wniosku czeka w kolejce 2237 wniosków. Łączna kwota, na którą do tej pory złożono wnioski to 727 mln zł. Nabór wniosków trwa do 31 lipca. Bezzwrotna dotacja będzie przekazywana firmom na bieżącą działalność, które na skutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Dotacje na kapitał obrotowy

Inicjatywa realizowana przez PARP wystartowała 15 czerwca. Program realizowany jest ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. W ramach programu firma zatrudniająca od 50 do 250 pracowników może pozyskać maksymalnie do 430 tys. zł dotacji, którą może przeznaczyć na bieżące wydatki. Warto dodać, że wsparcie w 100 proc. udzielane jest w formie zaliczki. Nie ma więc obowiązku zapewnienia wkładu własnego. Poziom, o który może wnioskować przedsiębiorstwo wyliczany jest jako iloczyn stawki jednostkowej dla określonego poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy, w których wnioskodawca potrzebuje wsparcia. Podmiot ubiegający się o pieniądze może uzyskać wsparcie przez trzy miesiące. Warunkiem ubiegania się o dotację jest wykazanie, że w czasie lockdownu przychody firmy spadły co najmniej o 30 proc.

„Dotacje na kapitał obrotowy” w pigułce

Dla kogo: firmy zatrudniające od 50 do 250 pracowników

Przychody: firmy o rocznych obrotach nie przekraczających 50 mln zł

Spadek obrotów: po 1 lutym o co najmniej 30 proc.

Kwota wsparcia: maksymalnie 430 tys. zł

Na jaki okres: wsparcie na okres maksymalnie 3 miesięcy

Forma wsparcia: dotacja, zaliczka 100 proc.

Organizator: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Leszek 28 cze 2020 (11:15)

A co z mikro i małymi przdsiębiorstwami?
Z tego co czytam to część województw już może składać część niebawem a reszta wogóle nie dostanie. Przecież to są pieniądze z UE. Dlaczego są lepsi i gorsi?