Już 913 tys. firm otrzymało 5 tys. zł pożyczki. W których województwach przyznano najwięcej?

Już 913 tys. jednoosobowych firm otrzymało 5 tys. zł pożyczki z urzędu pracy. Na ten cel ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przekazano przedsiębiorcom łącznie 4,55 mld zł. Oto, jak te kwoty rozkładają się między poszczególnymi województwami.

Fot. NBP

Niedawno informowaliśmy o tym, w których miastach i województwach rozpatrywanie wniosków o 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki idzie sprawnie, a gdzie na przelew z urzędu pracy jednoosobowe firmy muszą poczekać. Wczoraj te dane ministerstwo wzbogaciło o kwoty, jakie dane województwa wydatkowały już na ten cel.

 

Liderem co zrozumiałe jest województwo mazowieckie, które jednocześnie najgorszej radzi sobie z rozpatrywaniem wniosków. W tym regionie firmom urzędy pracy przelały na dzień 26 maja 516,5 mln zł. Drugie w tym zestawieniu jest województwo wielkopolskie z kwotą 472,5 mln zł. Ostatnie miejsce na podium przypadło z kolei w województwie dolnośląskim, gdzie łączna kwota pożyczek dla mikrofirm wyniosła 362,9 mln zł. Czwarte pod względem nominalnej kwoty wydanej na pożyczki jest województwo śląskie. Firmy z regionu, który ostatnio najbardziej dotknięty jest skutkami pandemii otrzymały do tej pory 436,7 mln zł.

Dalej kolejno w zestawieniu plasują się województwa: małopolskie – 359,5 mln zł, łódzkie – 358 mln zł, pomorskie – 313,9 mln zł, zachodnio-pomorskie -278 mln zł, kujawsko-pomorskie – 246,3 mln zł. Pierwszą dziesiątkę zestawienia pod względem sumy przyznanych pieniędzy zamyka województwo lubelskie z kwotą 221,6 mln zł. Najmniejsze środki na pożyczki przeznaczyło do tej pory województwo opolskie – 113,5 mln zł. Należy zauważyć, że poszczególne województwa istotnie różnią się liczbą mieszkańców oraz jednoosobowych firm.

 

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie, aby ubiegać się umorzenie zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od momenty, w którym uzyskał pieniądze z urzędu pracy. Przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie może stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe zasady dotyczą również pożyczek udzielonych przed wejściem w życie zmian w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

 

Komentarze

Avatar

PLANDEMIA

27 maja 2020 Odpowiedz

913 000 x 5 000zł = 4 565 000 000zł

Brawo! Najpierw oglaszają fałszywą pandemię niszcząc gospodarkę przy okazji ludzkie życia, tworząc gigantyczne bezrobocie, mordując polskie górnictwo, zadłużając polskie społeczeństwo na niewyobrażalne kwoty a potem jeszcze rozdają firmom publiczne pieniadze!

Brawo! Tak sie niszczy państwa.

Teraz tylko patrzeć jak wszystko będzie drożało. I ta pomoc firmom nic nie da, bo ludzie zarabiają o 30% mniej, pracując tyle samo albo i wiecej i nikt nie bedzei sie stołował w wykwintnych restauracjach czy kupował dorgie ciuchy wiec i tak te firmy wcześniej czy później padną.

Avatar

Mariusz

27 maja 2020 Odpowiedz

Ciekawe ja złożyłem w kwietniu dziś jest 27 mają i nie otrzymałem nic

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*