Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ministerstwo ostrzega w mailach przed nadchodzącym brexitem

Zbliża się nieubłaganie termin, kiedy Wielka Brytania miałaby opuścić struktury Unii Europejskiej. Jednak wciąż nie została zawarta żadna umowa, która zmniejszałaby skutki brexitu. Dlatego Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega w akcji mailingowej polskie firmy przed możliwymi konsekwencjami.

Foto: FORUM

Blisko 430 tys. przedsiębiorców, którzy figurują w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej otrzymało maila od ministerstwa przedsiębiorczości. Znaleźć w nim można informację jak się przygotować na nadchodzący brexit (póki co bez umowy) oraz jak zmienią się procedury dot. wymiany handlowej.

Co należy zrobić?

Wielka Brytania opuści Unię Europejską z 31 października na 1 listopada 2019 roku. Oznacza to, że na przygotowanie się do ewentualnych konsekwencji pozostało już bardzo niewiele czasu. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w wysłanych mailach przygotowało listę informacji. Wśród nich można znaleźć:

  • W momencie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, przedsiębiorcy handlujący z tym krajem, będą musieli liczyć się z możliwością nałożenia dodatkowych wymóg i obciążeń.
  • Warto zauważyć, że Wielka Brytania od 1 listopada będzie traktowana jak każde państwo znajdujące się poza Unią.
  • Jeśli w tym czasie planujesz wizytę służbową, warto zwrócić uwagę, że sam dowód osobisty już nie wystarczy. Jak podkreśla ministerstwo, zalecane jest posiadanie paszportu oraz certyfikatu Zielonej Karty.
  • Z racji, że Wielka Brytania nie będzie już państwem członkowskim UE, regulacje prawne mówiące o wspólnym rynku nie będą już obowiązywać. Oznacza to w praktyce, że przedsiębiorcy, którzy dokonują wymiany handlowej z Wielką Brytanią będą musieli dopełnić wiele formalności. Przede wszystkim należy posiadać europejski numer EORI, który można uzyskać na Platformie Elektronicznych Usług Skarbowo-Celnych. Analogiczny dokument należy uzyskać w Wielkiej Brytanii. Bez tego nie będzie można przeprowadzić procedury celnej.

Nowa granica

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dostanie się czy też w wwóz towarów na Wyspy będzie o wiele trudniejsze. Służby francuskie, jak i holenderskie już dziś przestrzegają przedsiębiorców z całej Wspólnoty. W tym celu przygotowane zostały specjalnej ulotki, także w języku polskim.

Przekroczenie granicy pod kanałem La Manche będzie już niebawem dość skomplikowane. Przedsiębiorcy będą musieli mieć liczne dokumenty, zanim ich towary trafią do Wielkiej Brytanii. W przypadku tradycyjnego przewozu konieczne będzie dysponowanie: listem międzynarodowym CMR, prawem jazdy, dokumentem wozu i numerem MRN (dokument z kodem kreskowym, otrzymany przy zgłaszaniu celnym towaru). Podobne procedury dotyczą w przypadku przekraczania granicy, wykorzystując port morski.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.