Nowa pomoc dla firm będzie rozszerzona na kolejne branże. Dla kogo 5 tys. zł czy zwolnienie z ZUS?

Zwolnienie z opłacania składki ZUS na następne dwa miesiące, a także kolejna dotacja dla mikro i małych firm do 5 tys. zł, dodatkowe postojowe oraz dopłata do wynagrodzeń – to kolejne instrumenty pomocy dla przedsiębiorców z rozporządzenia przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów. Ponadto, całe to wsparcie, jak również dopłaty do wynagrodzeń zostaną rozszerzone także na firmy z branży turystycznej. Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 lutego 2021 r., a wartość pomocy może wynieść ponad 5 mld zł i objąć nawet ok. 300 tys. przedsiębiorców.

Fot. Shutterstock

Przedsiębiorcy z branż już objętych tarczą branżową będą zwolnieni dodatkowo ze składek ZUS za grudzień oraz styczeń. Otrzymają także postojowe za te miesiące. To rozwiązanie może być przedłużone ewentualnie na następne miesiące, o ile stan pandemiczny wymagałby wydłużenia restrykcji

Wydłużenia pomocy z tarczy branżowej – jakie branże otrzymają wsparcie

Przepisy przyjętej 9 grudnia 2020 r. przez Sejm tzw. tarczy branżowej upoważniały Radę Ministrów do wydłużenia mocą rozporządzenia okresu pomocy, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja. Celem przyjętego we wtorek przez rząd rozporządzenia jest wsparcie przedsiębiorców, którzy są obecnie dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. Będzie to kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który pomoże zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Wsparcie zostanie również rozciągnięte na m.in. hotele, w tym obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Obejmie też inne branże zawarte już w ustawie (tarczy branżowej), czyli np. gastronomię czy obiekty kulturalne. Przewidziane w rozporządzeniu wsparcie za grudzień nie obejmie jednak działalności gospodarczych polegających na handlu, ponieważ w tamtym miesiącu handel nie był zamrożony. Takie firmy skorzystają jedynie ze wsparcia za miesiąc styczeń.

Wsparcie ma być skierowane do firm prowadzących działalność oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jako rodzaj przeważającej działalności. Pomoc będzie rozszerzona o 6 kodów PKD:

55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
79.11.A działalność agentów turystycznych,
79.12.Z działalność organizatorów turystyki,
52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy.Wsparcie zostanie skierowane m.in. do hoteli, restauracji oraz obiektów kulturalnych.

4 instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców

Zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. albo za sam styczeń 2021 r. – jeżeli przedsiębiorca był zgłoszony, jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 r. i przychód z działalności uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.

Wypłata ponownego świadczenia postojowego – w sytuacji, gdy spadek przychodu z działalności, uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był co najmniej o 40% niższy w stosunku do okresu porównawczego. Postojowe będzie przysługiwać jednokrotnie albo dwukrotnie.

Jednorazowa dotacja na pokrycie bieżących kosztów działalności – dla mikro i małych przedsiębiorców, gdy przychód z działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy w następstwie COVID-19 co najmniej o 40 proc. wobec przychodu w odpowiednim okresie porównawczym.

Dofinansowanie wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – warunkiem otrzymania dopłaty będzie spadek przychodu uzyskanego w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Dofinansowanie będzie przysługiwało przez 3 miesiące, od momentu złożenia wniosku; wnioski będzie można składać do 31 marca 2021 r.

Przeczytaj także:

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Komentarze

Avatar

Johny

22 stycznia 2021 Odpowiedz

A moja branża kiedy? Jak już nie będzie co ratować? Zaopatruje gastronomia która leży, więc ja leżę razem z nią. Ale nie to PKD. I zęby w ścianę.

Avatar

Szmyt

22 stycznia 2021 Odpowiedz

Nic nie jest dokładnie opisane chodzi o 5 tys..działalność zawieszona wrzesień zero kasy teraz ma być znowu 5 tys czy jak ktoś miał w wrześniu 1 miesiąc zawieszone to dostanie te 5 tys proszę o sms

Avatar

Beata

22 stycznia 2021 Odpowiedz

Jak zawsze jedni dostaną a drudzy nic. Co z branżami usługowymi?? Ludzie korzystają o połowę mniej z usług np. Psi fryzjer 96.09 czy dla ludzi kosmetyczki.

Avatar

Janka

22 stycznia 2021 Odpowiedz

Mam działalność gospodarczą (gastronomię),czy jak juz raz otrzymałam pożyczkę bezzwrotną to mogę drugi raz o nią się ubiegać?

Avatar

Artur

22 stycznia 2021 Odpowiedz

Żeby was rządzących ktoś jeszcze po pandemi akceptował musicie dać wszystkim postojowe i zwolnienie z ZUS.

Avatar

Kenny

22 stycznia 2021 Odpowiedz

A co z serwisem narciarskim? Ludzie nie robią nart bo stoki zamknięte

Avatar

Słowiczek

22 stycznia 2021 Odpowiedz

Pola namiotowe i pola kempingowe??? Czy ktoś oszalał??? Przecież oni nie działają w zimie!!! Więc to jest jakaś kpina i prezent dla nich. Darmowa kasa za nic. A innym brandon które plajtują i potrzebują wsparcia nie dadzą nic.

Avatar

Zawiedziony

22 stycznia 2021 Odpowiedz

Dlaczego samozatrudnienia nie są nigdzie 7wzgledniani. Tarcza 2.0 PFR zakłada że żeby ją dostać trzeba zatrudnia od 1 do 9 pracowników bez samo zatrudnionych. A przecież samo zatrudniony jest jednocześnie pracownkiem na etacie jak i właścicielem. To rządowi to nie pasuje.
Czemu branża optyczna jest wszędzie pomijana. W godzinach seniora njikt doOptyka nie chodzi. Bo lekarze okuliści nie badają. Moje obroty spadły o ponad 60%, już niemam z czego dokładać bo na koncie wiatr wieje. Niby się pomaga firmom ale tylko tym wybranym. Ciągle powstają nowe tarcze pomocowe ale ciągle dla tych samych. Ciągle ci sami dostają a resztę macie w nosie.
KOD PKD 47.78.z nigdzie nie uwzgled iony.

Avatar

Aga

22 stycznia 2021 Odpowiedz

A co z firmami, ktore otworzyły się w 2020? Ja na nic się nia łapię, bo nie mam okresu porownawczego ;/

Avatar

Wanda

22 stycznia 2021 Odpowiedz

A co z kodem 49.32z?taxi osobowe samozatr?

Avatar

Magdalena

22 stycznia 2021 Odpowiedz

Co z firmami które otworzyły się 2020?? nadal nie maja nic .. żadnej pomocy i popadają w długi porażka

Avatar

iasek

23 stycznia 2021 Odpowiedz

A co z firmami które rozpoczęły działalność w 2020r. Czy dostaną jakąś pomoc czy mają się zamykać ?

Avatar

حسن

23 stycznia 2021 Odpowiedz

Polska to kraj, który nie zna prawa. Jesteśmy w okresie kryzysu i epidemii. Pomoc finansowa nie powinna być ograniczana warunkami. Wszystkie działania zostały zniszczone, a państwo musi rekompensować szkody, bo te środki nie pochodzą z skarbu państwa, ale z Unii Europejskiej.

Avatar

Dixi

23 stycznia 2021 Odpowiedz

A gdzie PKD 49.39z

Avatar

Karolina

23 stycznia 2021 Odpowiedz

Czy ta bezzwrotną dotacja 5 tysięcy będzie jako dodatkowa, czyli jak wzięłam ją w grudniu, to będę mogła drugi raz się o nią starać?

Avatar

Krzysiek

23 stycznia 2021 Odpowiedz

A co z firmami które nie zostały zamknięte a klientów nie mają. Znam osobiście kilka firm z różnych branży które mają spadki 90 % za pazdziernik listopad i grudzień w stosunku do poprzednich lat. Wiele z nich za niedługo zamknie swoje działalności. Co z tymi firmami?!!!!!

Avatar

Slawek

23 stycznia 2021 Odpowiedz

Dla taxi nie ma nic. A przy pierwszej tarczy po co dawało wszystkim taksowkarzom? Nawet emerytom krusowcom strażakom w czynnej służbie którzy zarabiają o 3,5-4 tys zł a na taxi dorabiaja. Dlaczego pytam się? A teraz kasy nie ma dla taksówkarzy żyjących tyllobzbtaxi

Avatar

Mąż stylistyki

25 stycznia 2021 Odpowiedz

Czy ta mikropozyczka to tylko dla ww PDK czy dla wszystkich którym spadło o min 40%?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*