Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowy etap uszczelniania podatku VAT

Minister Finansów opublikował wyjaśnienia dotyczące obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Są ważne zwłaszcza dla branży budowlanej.

Fot. Shutterstock/ Elle Aon

– Od 1 listopada 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące obligatoryjnie podzielonej płatności, która polega na tym, że kupujący, płacąc  za towary i usługi ma obowiązek dokonać przelewu z wykorzystaniem tzw. komunikatu specjalnego, który pozwoli przetransferować środki na specjalny rachunek VAT — mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. – 23 grudnia 2019 r. do tego nowego mechanizmu obligatoryjnej płatności Minister Finansów wydał objaśnienia dotyczące wykładni nowych przepisów.

Obligatoryjny mechanizm nie będzie dotyczył płatności dokonanych kartą płatniczą czy poprze przekaz pocztowy.

Minister Finansów wyjaśnił kiedy w przypadku płatności przekraczających kwotę 15 tys. zł, które zawierają kilka pozycji mechanizm ten obowiązuje.

Przy usługach budowlanych wyjaśniona została kwestia płatności podzielonych na etapy. Czy płacąc za kolejne etapy kupujący musi płacić z wykorzystaniem tego mechanizmu, jeżeli są to kwoty poniżej 15 tys. zł?

– Minister Finansów wyjaśnił, że wszystko zależy od umowy – mówi dr J.Matarewicz. – Jest to możliwe,  jeżeli z treści umowy wynika, że te płatności zostaną podzielone na etapy budowlane.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.