Tylko 3 proc. start-upów ma ponad 125 tys. euro przychodów miesięcznie

Jak wygląda polska scena start-upów anno domini 2019? Ile z nich wierzy, że osiągnie wartość przekraczającą miliard dolarów oraz osiągnie globalny sukces? Czy młode firmy technologiczne łatwiej sięgają po rządowe dotacje czy może po zastrzyk gotówki od funduszy Venture Capital? Co miało największy wpływ na ich rozwój? Na te i inne pytania odpowiada kolejny raport przygotowany przez fundację Startup Poland.

Fot. Fundacja Startup Poland

To już 5 edycja badania i próba opisania kondycji, charakterystyki i specyfiki polskich start-upów. Tegoroczną publikację zatytułowaną „The Polish Tech Scene. 5 years” przedstawiono podczas Impact fintech w Katowicach. Oto polska scena start-upowa w liczbach.

3 proc. – start-upów ma ponad 125 tys. euro przychodów miesięcznie

69 proc. – badanych start-upów otrzymało finansowe wsparcie (grant, dotację, pożyczkę) z programów realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

32 proc. – spółek ubiegających się o kapitał z funduszu VC otrzymało term sheet.

10 proc. start-upów, które pozyskały finansowanie od funduszu VC, otrzymały kwotę przekraczającą 10 mln zł.

60 proc. – start-upów skupia się na działalności krajowej.

50 proc. – start-upów przyznało, że największy wpływ na ich rozwój miał mentoring.

10 proc. – firm wierzy, że rozwijany projekt może stać się jednorożcem, a więc spółką wycenianą na ponad 1 miliard dolarów.

57 proc. – start-upów w swojej działalności nie podejmowało współpracy z korporacjami

71 proc. – firm chwali i dobrze wspomina współpracę z korporacjami

Tegoroczne, piąte już badanie polskiego rynku start-upów objęło 1235 młodych spółek technologicznych. To o 12 procent więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym i 290 procent więcej niż podczas pierwszej edycji w 2015 r.  Pełna wersja raportu dostępna jest do pobrania na stronie startuppoland.org.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*